Táblagépek árasztják el Las Vegast csütörtökön
Január 6-án startol az idei év egyik legnívósabb szórakoztatóelektronikai szakvására, a Consumer Electronics Show (CES), ahol az érintett cégek bemutathatják legújabb fejlesztéseiket. A rendezvény általában az adott esztendő uralkodó trendjeit is meghatározza, ez idén sem lesz másképp: a főszerepet várhatóan a különböző táblagépek játsszák majd.
Ennek ellenére azonban a C|Net által megkérdezett iparági szakértők egyetértettek abban, hogy az idei CES jóval változatosabb lesz az eddigieknél, a tabletek ugyanis nem állnak majd annyira a központban, mint amennyire a hangsúly a 3D-technológiákon, illetve a nagy felbontású tévékészülékeken volt az elmúlt években.
A táblagépek mellett gyakran láthatnak majd a kiállítás látogatói internet-kapcsolattal ellátott televíziókat, a legújabb Android operációs rendszerrel ellátott telefonokat és a már-már kötelező robotokat.
Az amerikai felhasználók számára fontos bejelentésre készül a Verizon mobilszolgáltató, ez valószínűleg annyit jelent, hogy az AT&T után már náluk is kapható lesz majd az iPhone. Azonban Ivan Seidenberg, a csütörtöki nyitónapon tartott beszédében várhatóan az új, nagy teljesítményű 4G-mobilhálózatról is beszél majd.
A táblagépek özönét vetíti előre a Google is, amely serényen dolgozik az Android 3.0-ás, Honeycomb fedőnevű verzióján, amelyet kifejezetten az okostelefonoknál nagyobb eszközökre szánnak. Az érintett gyártók listája rendkívül hosszú, többek között az Acer, az Asus, a Creative, a Dell, az LG, a Motorola, a Samsung és a Toshiba is várhatóan bemutatja majd saját táblagépét, és akkor még a kisebb gyártókról nem ejtettünk szót.
A nyitóbeszédek sorából nem maradhat ki a Microsoft-vezér Steve Ballmer sem, aki várhatóan a Windows Phone 7-tel kapcsolatos újításokról és természetesen a tabletekről beszél majd, de az iparági elemzők nem zárják ki, hogy akár a redmondi cég operációs rendszerének következő verziójába, a Windows 8-ba is betekintést enged majd.
A számítógépek kategóriáját várhatóan a még nagyobb teljesítményű, még vékonyabb notebookok uralják majd, amelyek az Intel Sandy Bridge nevű chipkészletét használják. A négymagos processzorokkal szerelt gépek terén a Lenovo számít az egyik főszereplőnek, míg az Apple Macbook Air szupervékony gépével feltehetően az Asus és az Acer szállhat harcba.
Erősödő okostelefonok, kütyüvé váló autók
A smartphone-piac is erősen érezteti majd a jelenlétét a CES 2011-en, várhatóan itt mutatják be majd ugyanis az első kétmagos processzorral szerelt készülékeket, amelyekben az Nvidia Tegra 2 chipkészlete dolgozik majd. A C|Net szakértői arra számítanak, hogy a korábban a grafikus kártyák piacán uralkodó Nvidia saját telefont mutat majd be, de várható LG és Motorola bejelentés is.
A „szokásosnak” tekinthető eszközök mellett az idei CES két szempontból is szokatlannak számít majd: a szakemberek várakozásai szerint nagyobb teret kapnak majd ugyanis a high-tech autós megoldások és az eddig valamelyest mellőzött szoftveres megoldások. Mivel a technológia eszközök közül egyre több válik hordozhatóvá, értelemszerűen egyre több különböző készülék kerül be a gépjárművekbe is. A 2011-es CES-en ezért nem lesz ritkaság a Google Maps hozzáféréssel felszerelt, illetve az okostelefonok képességeit kihasználó jármű. Az új generációs autók központi szerepét pedig mi sem támasztja alá jobban, mint, hogy a rendezvényen a Ford és az Audi vezérigazgatói is beszédet mondanak majd – ezeket a lehetőségeket eddig általában a különböző IT-cégek első emberei kapták.
A szoftverek terén pedig az Apple által életre keltett alkalmazáspiacok üzleti modellje mentén lehet különböző bejelentésekre számítani, főleg, hogy a különböző platformokra egyre több típusú programot készítenek, a napi munkához, illetve a sportos, elegáns, vagy épp egészséges életmódhoz kötődő kategóriákban.
A tévék terén a nagy kérdést a 3D sorsa jelenti majd: egyelőre nem lódult meg túlzottan a térbeli élményt kínáló készülékek piaca, a mostani vásáron kiderül, mennyi fantáziát látnak a gyártók ebben a trendben. Jóval izgalmasabb, hogy a Google TV-hez hasonló alkalmazások milyen változást hozhatnak a fogyasztók tévénézési szokásaiban. Jövő hétfőre többet tudunk majd erről is.