Mit is csinálnak ezek a bizonyos, „desktop-organizer” néven futó, apró szoftverek?
Mit is csinálnak ezek a bizonyos, „desktop-organizer” néven futó, apró szoftverek? Nos, pontosan azt, amire Bill Gates és csapata immár egy évtizede képtelen: modernizálják és kényelmessé teszik a Windows munkaasztalt. Mi a gond az alapvető Windows asztallal? Nos, csupán annyi, hogy az elmúlt 15 (sőt több…) évben egyszerűen nem fejlődött. A kilencvenes évek végén, amikor még nem volt internet, és streaming videó, talán elég volt egy üres felület, ahová „ikonokat pakolhatunk”, hogy azután ezekkel alkalmazásokat indítsunk… Napjainkban azonban már nem annyira a szoftverek (és a hozzájuk tartozó ikonok) a fontosak. A mindennapi munka és szórakozás eltolódott az online világ irányába: kedvenc honlapjaink, videóink, Twitter és Facebook, RSS folyamok vagy éppen külön kliens nélkül, csak a böngészőből futó online játékok…
Egyiket sem igazán látjuk az operációs rendszer indulása után: honlapjainkhoz először be kell tölteni a böngészőt, majd könyvjelzőből stb. elugrani hozzájuk (nem logikus), vagy macerás shortcutokat kell készítenünk. Kedvenc képeink vagy albumaink csak megfelelő szoftver vagy a horribilis intéző (utóbbiról ne is essék szó külön) elindítása után hozzáférhetők, de még akkor sem lesznek szinkronizálva a Flickr-rel vagy a Picasával.
A legtöbb desktop-organizer megoldja ezt a gondot, sajnos azonban vagy nagyon lelassítják a gépet, vagy túl komplikáltan közelítik meg a problémát ahhoz, hogy igazán használhatóak legyenek. A Berokyo nevű szoftver azonban szerencsés kivétel: a szoftver apró, a kezelése hihetetlenül egyszerű, a végeredmény pedig egy modern, az „internetes kornak” megfelelő munkaasztal. Csak vessünk egy pillantást erre a képernyőképre: nem így kellene minden Windows asztalnak kinéznie alapesetben is?
Nincsenek ikonhegyek, összevissza pakolt parancsikonok és szoftverek által automatikusan felrakott, kéretlen shortcutok. Nincs szükség az áttekinthetetlen (és sokszor zsúfolt) Start menüre. Ízléses és egyszerű. Persze a legjobb az egészben, hogy teljesen személyre szabható, a színektől kezdve az elrendezésig és az ikonok/elemek méretéig mindent beállíthatunk, ahogy nekünk a legkényelmesebb.
A szoftver kezelése nagyon egyszerű: letöltés és telepítés után, első dolgunk egy úgynevezett „cabinet” készítése, ez tulajdonképpen a virtuális munkaasztal (az eredeti desktop „felett”). Ezekből a szekrényekből bármennyit készíthetünk (például minden családtagnak külön, a saját szoftvereivel/képeivel és honlapjaival). Aggódnunk sem kell, a Beroyo a gépen található szoftverekhez hozzá sem nyúl, semmit nem töröl/vagy helyez át, csupán kozmetikáról van szó.
Kozmetikának viszont elsőrangú: ha pár napig használjuk, már nem is fogjuk érteni, hogyan tudtunk eddig az apró ikonokkal telezsúfolt, hagyományos Windows asztallal dolgozni.
Multimonitor-támogatás, a Macről ismerős instant kereső, teljes drag&drop felület és ízléses kivitel. Ráadásul a gépet sem fogja vissza. Egy próbát mindenképpen megér. Letöltés.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel