2010. december. 08. 13:43 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 08. 13:36 Tech

Megduplázódott a hegyi gorilla állománya

Harminc év alatt csaknem megduplázódott a hegyigorilla-állomány a Virugna-hegységben - derült ki egy friss felmérésből.

Az elmúlt harminc évben jelentősen nőtt a hegyi gorillák száma, derül ki egy friss számlálásból. A világ legtöbb hegyi gorillájának otthont adó Virunga-hegységben jelenleg 480 egyed él 36 csoportban. Természetvédők elmondása szerint harminc évvel ezelőtt ugyanitt mindössze 250 gorilla kószált. A Bwindi Nemzeti Parkban 2006-ban számlált 302 hegyi gorillával együtt a faj globális populációja így jelenleg több mint 780 egyedből áll - tudósít a BBC hírportálja. 

A Virunga-hegység három nemzeti parkot foglal magában: a Kongói Demokratikus Köztársaságban elhelyezkedő Virunga Nemzeti Parkot, a ruandai Volcanoes (Vulkán) Nemzeti Parkot, valamint az ugandai illetőségű Mgahinga Gorilla Nemzeti Parkot. Ezen kívül csupán a szintén ugandai Bwindi Nemzeti Parkban élnek hegyi gorillák. 

A 2003-as számlálás során a virungai állományt 380 egyedre becsülték, tehát az elmúlt hét évben is több mint 25 százalékkal nőtt az állatok száma. A természetvédők szerint a siker a határon átnyúló együttműködésnek köszönhető, amellyel a Kongói Demokratikus Köztársaság, Ruanda és Uganda szervezetei próbálják óvni a gorillákat és élőhelyüket. 

Az African Wildlife Foundation és az International Gorilla Conservation Programme (Nemzetközi Gorillavédelmi Program, IGCP) szerint azonban még mindig kritikus a faj helyzete. A két szervezet közös nyilatkozata arról számolt be, hogy egy nemrégiben tartott ötnapos őrjárat során a Virunga-hegységben kétszáz, vadorzók által állított hurokcsapdát fedeztek fel és semmisítettek meg. 

Bár a vadorzók általában nem a hegyi gorillákat célozzák meg csapdáikkal, a hurkok veszélyt jelentenek a főemlősökre is. Az IGCP igazgatója, Eugene Rutagarama hangsúlyozta, hogy a természetvédelmi szervezetek nem hagyhatnak fel a gorillák védelmével, hiszen amilyen erősek fizikailag, olyannyira sérülékeny a populációjuk. 

A legújabb "gorilla-népszámlálás" során hat tudóscsoport több mint ezer kilométert tett meg a vulkanikus hegyek esőerdőiben. Eközben nemcsak az állatok vizuális érzékelésére hagyatkoztak, hanem gorillaürüléket is gyűjtöttek, hogy DNS-vizsgálat révén egyedenként azonosíthassák a ritka főemlősöket.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.