Tech techline.hu 2010. december. 02. 05:30

Egy tökéletes eszköz íráshoz, szakdolgozattól a könyvig

Könyvet, szakdolgozatot, forgatókönyvet, elemző cikkeket és egyéb, utánjárást, háttéranyag-gyűjtést igénylő anyagokat...

Könyvet, szakdolgozatot, forgatókönyvet, elemző cikkeket és egyéb, utánjárást, háttéranyag-gyűjtést igénylő anyagokat írni természetesen lehet akár egy notepadben is, de legalábbis bármilyen, hosszú szövegeket rendesen kezelő szövegszerkesztőben. Azonban ha nem akarunk papírfecnikkel vagy különféle alkalmazásokban tárolt feljegyzésekkel, képanyagokkal foglalkozni, hanem szeretnénk minden szükséges információt és hozzávalót egy helyen tartani, érdemes elgondolkoznunk a Scrivener nevű program beszerzésén.

Különféle felületeken foghatjuk össze a készülő mű részeit

Írjunk ugyanis novellát, színdarabot vagy egy hosszabb tudományos értekezést, ez a program rendkívül kényelmessé teszi az ehhez összegyűjtött források használatát, átlátását, a készülő anyag strukturálását. Mindent mappákba rendezhetünk, mindenhez megjegyzést fűzhetünk, kiemelhetünk részeket különféle ikonokkal, megjelölhetjük, melyik elem pontosan hova tartozik, és milyen mértékig készültünk el vele.
Ráadásul segít, hogy az írást a lehető legkevesebb zavaró tényező akadályozza: dolgozhatunk teljes képernyőn, és nem kell váltogatnunk mondjuk a szövegszerkesztő, a jegyzet szoftver, a képnézegető és a böngésző között, mert mindent egy felületen, akár teljes képernyős nézetben láthatunk. A készülő anyagot kezelhetjük „darabokban” (például fejezetenként), vagy nézhetjük egyben is, a részek sorrendjét egy mozdulattal felcserélhetjük, jegyzeteket fűzhetünk mindenhez, egyszóval minden a kezünk ügyében van, amire csak szükségünk lehet az íráshoz.

A teljes képernyős nézetet is kedvünkre átszabhatjuk

Nem kell törődnünk a szöveg formázásával sem, olyan betűtípussal és méretben írunk, ahogy nekünk tetszik, ha ugyanis a végleges anyagnál szükségünk van formázott szövegre, exportáláskor a programnak megadhatunk ehhez minden adatot, így az exportált dokumentumot már rendesen formázva kapjuk meg. Természetesen lehetőségünk van a szöveg strukturálására menet közben is, ami például egy forgatókönyv esetében elkerülhetetlen. A Scrivener ehhez is megad minden eszközt, akár még sablonokat is. Kicsit olyan, mintha egy projektmenedzsment alkalmazást kevertek volna egy szövegszerkesztővel.
Egyelőre sajnos csak a maces felhasználók számára elérhető a program, azonban lassanként készül a windowsos verzió is, a béta verzió már letölthető innen.
Macen mindenesetre néhány héttel ezelőtt jelent meg a program új, 2.0-s verziója, és mivel már az elődjét is kedveltük, nem hagytuk ki a frissítést sem.

Kényelmesebb felület, hasznos funkciók
A Scrivener 2.0 egyik újítása, hogy a különféle nézetek között szorosabb összefüggést alakítottak ki a fejlesztők, így egy kattintással válthatunk ezek között, és dolgozhatunk az anyag egészén vagy részletein. A rendszerzés is könnyebb lett, hiszen immár nemcsak egy adott mappastruktúrát építhetünk fel, hanem gyűjteményeket is összeállíthatunk, így egyetlen kattintással szűrhetünk az éppen fontos részekre, adatokra. Lehetőség van automatikusan változó gyűjtemények készítésére is, amelyekbe általunk megadott adott szempontok szerint, automatikusan kerülnek be az összefüggő anyagok.

Kényelmes, átlátható, praktikus

Kicsit talán furcsa, de a program újdonságai közé tartozik a legtöbb szövegszerkesztőben alapnak számító oldalnézet is, amely eddig valamiért hiányzott a Scrivenerből. Persze ha csak utólag „tördelünk”, most sem számít sokat, de aki esetleg már menet közben a végleges elrendezést szeretné látni, annak azért nagyon jól jöhet (egyszerre maximum két oldalt láthatunk).

Sablonok a gyors kezdéshez

Változott a tábla nézet is, ahol jegyzeteinket láthatjuk át. Immár csoportosíthatunk is benne, így egyszerűbben kiigazodhatunk a több részből álló anyagokon. Ráadásul ha papíron is szükségünk lenne a jegyzetekre, immár egy mozdulattal kinyomtathatjuk azokat a szaküzletekben kapható indexkártyákra. Szintén újdonság, hogy a jegyzeteket mostantól szabadon rendezgethetjük is, nem csak a katonásan rendezett nézetet használhatjuk.
A kommentek és lábjegyzetek hozzáfűzése is egyszerűsödött az új változatban, ezeket immár az Inspector felületen akár folyamatosan láthatjuk.
A teljes képernyős nézet eddig is megvolt a programban, nagyon jól jön, ha zavaró tényezők nélkül szeretnénk dolgozni. Az új verzióban ezt is teljesen testre szabhatjuk, a „papír” elhelyezkedésétől a háttér áttetszőségének mértékéig, de akár háttérképet is használhatunk. Emellett a megújult felületen lebegő ablakokban azonnal elérhetünk minden forrásanyagot, jegyzetet, így azok megnyitásához sem kell elhagynunk a teljes képernyős nézetet.
Ami még fontos lehet: a dokumentumok változatainak összehasonlítására külön felületet kapunk, a kategorizálást, felosztást segítendő számtalan ikon közül válogathatunk, s immár kapunk jó néhány sablont is, illetve mi magunk is létrehozhatunk ilyeneket, a munka gyorsításához.
És még egy apró betűs megjegyzés: a program az OS X saját helyesírás-ellenőrzőjét használja, így akár magyar szövegel ellenőrzésére is módunk van (ha telepítettük a magyar helyeírás-ellenőrzőt).

Ha nem jutnának eszünkbe nevek...

Exraként kapunk még egy névgenerálót is, amely sajnos elsősorban angol nevekkel működik, de összeállíthatunk hozzá saját listát is. Szóval ha valamiért össze kellene hoznunk egy regényben 30-40 nevet, de nem érzünk a dologhoz elég erőt, hagyatkozhatunk erre is.

Modern idők szele
A Scrivener 2.0 alkalmazkodik a kor elvárásaihoz is, így készülő projektünk részeit könnyedén megoszthatjuk iPades és iPhone-os alkalmazásokkal (Simplenote, Index Card), illetve szinkronizálhatjuk anyagainkat online szerverekkel, ilyen például az általunk nagyon kedvelt Dropbox szolgáltatás.

Akár e-bookként is publikálhatjuk a kész anyagot

A programból immár akár közvetlenül is publikálhatunk e-könyv (Kindle vagy ePub) formátumba, létrehozhatjuk a tartalomjegyzéket, elhelyezhetünk külső és belső linkeket, használhatunk képet illusztrációnak a szövegben, vagy akár borítónak is stb. Szóval az elkészült anyag néhány kattintással akár mehet is a virtuális könyvesboltok polcaira.
Természetesen a PDF, DOC stb. exportálásának a lehetősége is megmaradt, az utólagos formázásnak köszönhetően pedig pillanatok alatt elkészül a végleges, formázott dokumentum az amúgy részekre szabdalt, jegyzetekkel tűzdelt projektből. Az export ablak elsőre kissé bonyolultnak tűnhet, de minden opciónak megvan a létjogosultsága. Ráadásul a Scrivener forgatókönyvírók kedvenc Final Draft 8 alkalmazásával is együttműködik, ha kell.
Az összetett felület használatának elsajátítását egyébként nagyban segíti az a néhány oktató videó, amelyeket a készítők oldalán találunk.

Mindent egybevetve a Scrivener 2.0 kifejezetten jól sikerült, az eddig is kényelmesen használható alkalmazásból szinte pótolhatatlan eszközt sikerült fabrikálnia a készítőknek. Nem siették el, több éven át készült az új verzió, de jelen esetben beigazolódott a mondás, amely szerint a jó munkához idő kell…
A program nem ingyenes, de elég korrekt áron, 45 dollárért vásárolhatjuk meg, s van belőle próbaverzió is.

 

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?