32 millió forintos Apple számítógép kerül kalapács alá
A Christie’s aukciósház elárverezi az egyik első Apple személyi számítógépet, amelyet még a cég jelenlegi első embere Steve Jobs és egykori társalapítója Steve Wozniak saját kezével szerelt össze Jobs szüleinek garázsában.
A New York Times blogján megjelent értesülés szerint a mindössze 8 kilobyte RAM-mal és Apple-1-es alaplappal szerelt gép mai szemmel nézve fájóan gyenge és spártaian egyszerű, mégis, történelmi jelentőségű: ez volt ugyanis az egyik első, készen kapható személyi számítógép. A korábbi gépeknél még a vásárlónak kellett forrasztót ragadnia és összeszerelni az alaplapot a többi alkatrésszel.
Wozniak és Jobs 1976-ban építette az első sorozatot – amelyből mintegy 200 darab készült el, mielőtt megkezdődött volna az Apple II-es számítógépek gyártása – az egyes gépeket 666,66 dollárért kezdték árusítani. A különös szám Wozniakhoz kötődik: a most 60 éves egykori villamosmérnök nagyon szereti az ismétlődő számsorokat. Az inflációt figyelembe véve ez mai áron 2560 dollárnak (több mint 520 ezer forintnak) felel meg. Aki azonban szeretné a magáénak tudni az egyébként 82-es sorszámmal ellátott masinát, alaposan a zsebébe kell nyúljon: a Christie’s várakozásai szerint a gép 159 800 és 239 700 dollár közötti összegért kel majd el egy november 23-án rendezett aukción.
Az árverésre felkínált gép „eredeti csomagolású, tartalmazza a használati utasítást, egy kazettás adatbeviteli egységet, a korabeli technikai dokumentációt és egy igen ritka, Steve Jobs által írt levelet.” A csomagoláson egyébként a kaliforniai Los Altos, Crist Drive 2066-os cím szerepel: itt laktak Jobs szülei, amikor a két fiatalember a garázsban elkezdte az Apple I-es gépek összeszerelését.
A november 23-i aukción egyébként több olyan tárgy is kalapács alá kerül majd, amelyek megdobogtathatják a technológia iránt érdeklődő – és igen tehetős – műkedvelők szívét: egy eredeti könyv Charles Babbage-től, a lyukkártyás rendszer feltalálójától, a modern számítógépek egyik atyjának tartott matematikus, Alan Turing publikációi, egy eredeti Enigma titkosítógép, illetve a Neumann János által megálmodott ENIAC, az első digitális számítógép szabadalmi papírjai.