Hogy mi is az UEFI, és miért is fogja leváltani a jó öreg BIOS-t, arról már beszámoltunk.
Hogy mi is az UEFI, és miért is fogja leváltani a jó öreg BIOS-t, arról már beszámoltunk. Igaz idén nyáron még két-három évet jósoltak a gyártók, az események azonban felgyorsultak, így 2011-ben már UEFI-s gépeket (is) találhatunk majd a boltok polcain. Mark Doran, az UEFI forum moderátora ezúttal a bootolási sebesség és az UEFI kapcsolatát fejtegette.
„A BIOS-t, 1979-ben eredetileg úgy tervezték, hogy maximum 250,000 gépre lesz telepítve, és utána kitalálnak valami jobb megoldást. Csak közben mindenki elfeledkezett róla, így a nyakunkon maradt – tény azonban, hogy nagyon messze van az optimális megoldástól. Összehasonlítva bármely más számítástechnikai komponsenssel, legyen az szoftver, vagy hardver, a BIOS fejlődése egész egyszerűen csigalassú.”
Persze most mondhatjuk, hogy bár a BIOS több mint harminc éves konstrukció, nekünk azonban tökéletesen megfelel. Minek babrálni ami működik? Nos ez az okfejtés nem teljesen helyes, legalábbis Doran szerint: mindezt a bootolási sebességgel példázza.
Egy gyors merevelemez esetén, napjainkban már nem arra kell várnunk hogy a Windows „bejöjön” a rendszer pár másodperc alatt feláll. Ellenben lehet bármilyen bika gépünk, a harminc éves BIOS, még mindig ugyanolyan idegőrlően számolgatja memóriát, ellenőrizgeti a perifáriákat, szöszöl, tesztelget – majd csak ezek után engedi át a vezérlést az operációs rendszernek.
Hogy mennyivel lesznek gyorsabbak gépeink jövőre, az UEFI-nek köszönhetően - legalábbis ami a bootolást illeti – ezt egy videóval érdemes bemutatni. Egy átlagos Lenovo Thinkpad T400-on, a BIOS-t UEFI-re cserélve, ennyi idő alatt jön be a Windows 7… a videó magáért beszél, nem véletlenül hangzik el, hogy „figyeljünk mikor pislogunk, nehogy lemaradjunk a bootolásról”. Ha másért nem, már csak ezért érdemes lesz BIOS-ról az új generációs megoldásra váltani.