Kanadába került Anna Frank gesztenyefájának egyik hajtása
Montréal elsőként - és egyetlen kanadai városként - kapott annak a gesztenyefának a hajtásából, amelyet Anne Frank zsidó kamaszlány is megemlített híres naplójában.
Az augusztusban kidőlt fa húsz centiméteres csemetéjét hétfőn ültették át új helyére, a montréali Holokauszt Emlékközpont kertjébe. A Québec tartománybeli nagyvároson kívül még 12 észak-amerikai település kap dugványt a híres növényből. Egy másik példány a washingtoni Fehér Ház parkját ékesíti majd.
Montréal az egyetlen olyan város Kanadában, amely kapott a gesztenyefa hajtásából. "Nagy megtiszteltetés ez számunkra, hiszen csak kevés település büszkélkedhet majd hasonló fácskával" - írta közleményében Michael Vineberg, a projekt szellemi atyja. Ugyanakkor a döntés nem meglepő, hiszen Izrael és New York után a kanadai metropoliszban él a legtöbb holokauszttúlélő.
A híres gesztenyefa több mint 20 méter magas és 150 éves volt, amikor egy szélvihar tövestől kicsavarta. A növény már évek óta beteg volt, így az a terv, hogy szétosztják hajtásait, korábban formálódni kezdett.
Anne Frank többször is megemlítette a gesztenyefát naplójában, amelyet a nácik előli bujdosása alatt írt a második világháború alatt. A lány és családja, valamint néhány barátjuk Anne édesapja gyárának hátsó traktusában élt három éven keresztül. A bujkálókat 1944 augusztusában tartóztatták le egy feljelentés nyomán, majd haláltáborokba küldték őket. Anne Frank és testvére, Margot a bergen-belseni koncentrációs táborban halt meg tífuszban 1945-ben, mindössze néhány héttel a brit felszabadítás előtt. A zsidó kamaszlány naplóját Miep Gies, a család egyik barátja fedezte fel a szétdúlt rejtekhelyen.