Púpos dinoszaurusz maradványaira bukkantak
A dinoszauruszok különös világa még bizarrabb lett: figyelemreméltó púpot hordott a hátán az a példány, amelynek csaknem teljes csontvázára Spanyolországban bukkantak rá.
A kutatók feltételezése szerint a legalább 40 centiméter magasságú púpot a húsevő állat fajtársaival való kommunikációra is használhatta.
A felfedező Francisco Ortega szerint - aki a Concavenator corcovatus elnevezést adta a dinoszaurusznak - a púp a zsír tárolására szolgálhatott, vagy az állat testhőmérsékletének szabályozására, de az is lehetséges, hogy az egymástól való megkülönböztetésre, esetleg egymással való kommunikációra szolgált. Mindez azonban egyelőre spekuláció - hangsúlyozta.
A 6,1 méter hosszú, két lábú dinoszaurusz mintegy 125 millió éve élhetett. A felfedezést a brit Nature tudományos magazin csütörtökön megjelenő számában ismertetik a kutatók, akik szerint ez az eddig ismert legteljesebb, húsevő dinoszaurusztól származó csontváz.
Ortega úgy véli, hogy bár ez az egyetlen ilyen jellegű maradvány, nem egyedi deformitásról van szó, sokkal inkább a dinoszauruszok új fajáról.
A húsevő dinoszaurusz karjain bütykök voltak, amelyek tollkezdeménynek tűnnek. Ortega szerint ez újabb bizonyíték a korai teropodok (húsevők) és a madarak közti kapcsolatra.