Tech techline.hu 2010. szeptember. 07. 05:32

Retró játékok modern PC-n?

Ezeket a játékokat természetesen csak az idősebb netezők és játékosok tudják maradéktalanul élvezni, főleg a...

Ezeket a játékokat természetesen csak az idősebb netezők és játékosok tudják maradéktalanul élvezni, főleg a nosztalgia miatt. Hogy miként tudunk Commodore 64-est varázsolni PC-nkből, azt már megírtuk – a régi játékok (és gépek) világa azonban ennél jóval színesebb és összetettebb. Spectrum, Atari, Amiga és még számtalan egyéb gép és konzol létezett a hőskorban. Mi a teendő, ha napjainkban is élvezni akarjuk ez ezekre készült remekműveket?

 Az Apple szerelmesei máris klikkelhetnek ide, hogy megtekintsék a VirtualApple elképesztő kínálatát. A legjobb az egészben, hogy ez az emulátor a böngészőben fut, csak egy plugin-t kell felraknunk és kész is: nem kell tehát telepítgetnünk és konfigurálgatnunk! Csak válasszuk ki valamelyik ősrégi kedvencünket, és máris újra átélhetjük fiatalságunk egy darabkáját, miközben például az Abyssal zone-t nyüstöljük, a maga elképesztő pixeles grafikájával, és blippegő hanghatásaival. Több száz játékot találhatunk itt (mivel ezek mindegyike azóta abandonware, az oldal teljesen legális). 

Ha a böngészős verzió helyett egy rendes alma emulátort akarunk, akkor tegyünk egy próbát a (szerintünk) legjobb emulátorral, a Windows alatt futtatható AppleWin-nel. Ezzel az emulátorral már lemezképeket is kezelhetünk, bebootolhatjuk az ősrégi Apple rendszert, ha olyanunk van, de természetesen játszhatunk is. Mi a klasszikus Lode Runne-t és a Karatekát próbáltuk ki, és probléma nélkül futottak AppleWinben.

TRS80-rajongók (fiatalabbaknak: a TRS80 egy számítógép volt) egy igen jó emulátort találhatnak ezen az oldalon. A TRS80 nekünk, magyaroknak sem ismeretlen: a hivatalos magyar „iskola-számítógép” a HT-1080 nevű gép volt. A „háté” a TRS80 tajvani, VideoGenie-I névre hallgató változatának magyar koppintása volt, azaz a koppintás koppintása. Viszont itthon tervezték és készült, azóta sem gyártottunk számítógépet. A „háté” és a Primo voltak az egyetlen magyar gyártmányú komputerek a magyar történelemben. (A nyolcvanas években, szintén itthon készült Videoton TVC nem számít, mivel az az Enterprise 128-as gép licence volt). 

A TSR80 emulátor szintén Windows alatt fut, és tökéletes arra, hogy könnyek között elmerengjünk elsuhant fiatalságunk felett, miközben Basicben íródott játékokkal múlatjuk az időt…

A nyolcbites, klasszikus Atari rajongói sem maradnak ki a jóból: ezen az oldalon található az Altirra, egy remek kis emulátor! Persze kell hozzá keresnünk pár alkalmazást és játékot (konkrétan ROM-ot), a Google azonban talál belőlük bőségesen, így a szoftverellátással nem lesz gondunk. 

Commodore 64 emulálásához még mindig a Vice a legjobb .

Aki volt olyan szerencsés, hogy rendelkezett egy Apple IIGS-el, és szeretné kicsit visszahozni a régmúlt időket, annak a KEGS-et érdemes letölteni: szuper kis IIGS emulátor, még egy pár ROM-ot is találunk az oldalon.

Atari ST emuláláshoz érdemes egy próbát tenni a Gemulátor nevű szoftverrel is: 520ST/1040ST-t képes varázsolni PC-nkből, egy kis konfigurálgatás után.

Amennyiben a világ legjobb gépét, az azóta már megszűnt Amigát szeretnénk emulálni, akkor több lehetőségünk is van: az UAE nevű emulátor rendelkezik Windows-, Mac- és linuxos verziókkal is, Amiga fájlokkal pedig tele van a net, unatkozni tehát biztosan nem fogunk. Mellesleg megdöbbentő, hogy mennyire kiemelkedően jók és élvezetesek, sőt kifejezetten szépek és ízlésesek még most, 2010-ben is a már lassan húsz éves Amiga játékok.

Ha pedig könnyen telepíthető és konfigurálható, kifejezetten windowsos Amiga emulátort szeretnénk (olyat, ami Win7 alatt is megy), akkor a WinUAE pontosan nekünk való.
 

Hirdetés