2010. augusztus. 30. 18:57 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 30. 18:59 Tech

A világ talán legrégebbi késeit találták meg Izraelben

A világ talán legrégebbi - legkevesebb 200 ezer éves - késeit találták meg izraeli régészek az Antiquity című tudományos folyóirat szeptemberi számában közölt beszámoló szerint.

A Tel-Avívi Egyetem Ron Barkai vezette kutatói szerint a kőkorszaki vadászok a főzött hús szeléséhez használták a durván, kör alakúra faragott eszközöket, amelyek mérete az emberi foghoz hasonlótól egy pengető méretéhez foghatóig terjed. A késeket állatcsontok mellett találták, a tudósok ezek alapján következtettek az eszközök korára. A kések számából, valamint abból kiindulva, hogy a leletek nem mutatták élezés nyomait, a szakemberek arra következtetnek, hogy többszöri használat után új eszközöket kezdtek használni. A szeleteléshez használt késeket "újrahasznosított" anyagokból, vadászatra alkalmas eszközökből és állatok lemészárlásához használt alkalmatosságok maradékából, készítették.

A régészek szerint hasonló, a kényelmet szolgáló késekre eddig még soha nem bukkantak. A kutatástól független szakemberek szerint ugyanakkor még számos kérdés nyitva áll a lelettel kapcsolatban. Többek között az is, hogy miért voltak ezek a kések ilyen kicsik, és hogy miért fáradoztak az újrahasznosítással, amikor hozzáfértek a természeti forrásokhoz.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.