2010. augusztus. 06. 11:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 06. 12:10 Tech

Két éven belül fellőhetik a legmodernebb iráni rakétát

Irán két éven belül háromfokozatú rakétával rendelkezhet, amely képes ezer kilométerig felemelkedni, azaz elhagyhatja a Föld légkörét - idézte csütörtökön Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnököt a FARS iráni hírügynökség.

"Az általunk létrehozott rakéta a tervek szerint 120-140 tonnával tudna a magasba emelkedni" - pontosított az elnök. Ez nagy fejlődés ahhoz a hordozóeszközhöz képes, amelynek segítségével 2009 februárjában Föld körüli pályára állították Irán első, Omid (Remény) nevű műholdját: az a rakéta ugyanis csak 32 tonnányi terhet bírt el.

"Első alkalommal csak 250 kilométeres magasságba küldtünk szatellitet, következő évben elérjük a 700, azután pedig az 1000 kilométert" - tette hozzá büszkén Ahmadinezsád.

Az elnök azt is elmondta, hogy Irán öt-hat éven belül 35 ezer kilométeres keringési pályára akar állítani egy távközlési műholdat. Ebben a magasságban a geostacionárius pályára állított, nagyobb szatellitek találhatóak.

Valószínűleg még a közeljövőben (várhatóan augusztus végén) fellövik a Raszad 1 (Megfigyelés 1) nevű műholdat, amely a tervek szerint egy évig fog működni. Azt nem tudni, hogy pontosan mire használják majd az eszközt. Az elnök három másik, folyamatban lévő fejlesztést is bejelentett: egy távközlési, egy hírszerzési és egy földtérképeket készítő műholdat állítanának keringési pályára.

Az ország 2019-ben embert akar küldeni a világűrbe, ennek jegyében februárban, az iszlám köztársaság 31. születésnapján egy patkányt, teknőst és férgeket tartalmazó ballisztikus kapszulát lőttek ki.

A nyugati hatalmak attól félnek, hogy az iszlám köztársaság űr- és atomkutatási programja nagy hatótávolságú nukleáris fegyverek kifejlesztésére irányul. Irán szerint aggodalmuk alaptalan.

Hirdetés