2009. május. 20. 14:44 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 20. 16:33 Világ

Irán új generációs rakétával hajtott végre kísérletet

Irán sikeres kísérletet hajtott végre föld-föld osztályú rakétáinak egy új generációs változatával - jelentette be szerdán az ázsiai ország elnöke.

Mahmúd Ahmadinezsád az indítás helyének közelében lévő Szemnánban tartott beszédében egyben közölte: Teherán nem hagy fel nukleáris programjával, még ha nemzetközi szankciókkal kell is számolnia. A Szadzsil típusú rakéta továbbfejlesztett változatának hatótávolsága mintegy 2 ezer kilométer, elég ahhoz, hogy csapást lehessen vele mérni Izraelre és Délkelet-Európára.

Ahmadinezsád nyilvános beszédében elmondta, hogy Mosztafa Mohammed Nadzsar védelmi miniszter közölte vele: a nagyon korszerű technológiával készült Szadzsil-2 rakéta az indítás után pontosan elérte a kijelölt célpontot.

A nyugati elemzők többsége úgy tartja, hogy Irán egyelőre nem rendelkezik azzal a technológiával, amely nukleáris fegyverek gyártását teszi lehetővé, beleértve a nagy hatótávolságú rakéták által célba juttatható robbanótölteteket is. Több nyugati ország és Izrael viszont úgy véli: Irán öt-tíz éven belül szert tehet erre a képességre.

Teherán váltig állítja, hogy rakétaprogramja kizárólag védelmi jellegű, űrkutatási programja pedig a tudományt és a felderítést szolgálja. Nukleáris programjáról szólva Irán azt hangoztatja, hogy atomenergiát csakis a lakosság energiaigényének a kielégítésére állít elő.

Szenmánban, az iráni űrkutatási tevékenység központjában Ahmadinezsád emlékeztetett arra, hogy a nyugati országok kilátásba helyezték: ha Irán nem állítja le atomprogramját, határozatokat fogadnak el az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Az iráni elnök kijelentette: "Azt hiszik, hogy meghátrálunk, de ez nem fog bekövetkezni". Hozzáfűzte: "Megmondtam nekik, hozhatnak száz szankciót is, semmi sem változik Irán politikájában".

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.