2010. augusztus. 01. 14:06 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 01. 14:08 Tech

Kopjafát állított űrrepülése emlékére Farkas Bertalan

Kopjafa emlékeztet vasárnaptól Tiszaújvárosban arra, hogy harminc éve, 1980. május 26-án indult a világűrbe a Szojuz-36 szovjet űrhajó fedélzetén Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós, aki ott volt az emlékoszlop felállításán is.

A Szojuz-36, fedélzetén Valerij Kubaszov parancsnokkal és Farkas Bertalannal 1980. május 26-án indult útnak, és Magyarország ezzel a nemzetek sorában hetedikként lépett ki a világűrbe. A nemzetközi személyzet egyhetes programjában a Szaljut-6 űrállomáson több magyar kísérlet is szerepelt; vizsgálták például, hogyan képződik az emberi szervezetben kozmikus körülmények között az interferon fehérje. A Pille sugárdózismérővel az űrhajósokat érő sugárzást, a Balaton nevű műszerrel az űrhajósok szellemi munkavégző képességét vizsgálták, és magyar készítésű élelmiszereket is vittek magukkal.
 
A két űrhajós a Szojuz-35 fedélzetén 1980. június 3-án ért földet Kazahsztánban. Farkas Bertalant Tiszaújvárosban vasárnap Koscsó Lajos polgármester köszöntötte és emlékplakettel ajándékozta meg, az űrhajós elérzékenyülve azt mondta: számára tovább erősödött a város iránti tisztelet. Az első magyar űrhajós 1998 és 2000 között három alkalommal a város által rendezett nemzetközi hőlégballonverseny fővédnöke volt, most pedig az augusztus 1-én kezdődött 14. triatlon világkupa bogratlion főzőverseny zsűrijének tagja.

Magyar ember Farkas Bertalanon kívül csak egy járt az űrben, igaz saját pénzéből: az Amerikában élő Charles Simonyi, azaz Simonyi Károly, aki 2007-ben és 2009-ben volt a Nemzetközi Űrállomás ötödik illetve hetedik űrturista-látogatója.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.