Nehezítené az űrtaxizást az USA kongresszusa
Az amerikai kongresszus republikánus és demokrata vezetői a New York Times értesülései szerint arról tanácskoznak, hogy visszafordítsák azokat a változtatásokat, amelyeket Barack Obama elnök jelentett be februárban az amerikai űrkutatási programban.
A két nagy párt szakbizottsági vezetői állítólag már közel jutottak egy törvénytervezet végső megfogalmazásához, amely a NASA tevékenységére vonatkozna. Így megváltoztatnák a NASA emberi űrrepülésekre vonatkozó terveit is. A törvény az űrprogram következő három évére vonatkozna, és a hírek szerint mégis repülnének még egyszer az űrsiklók, amelyekről már mindenki azt hitte, végleg leállnak.
Ugyanakkor egy nehéz terhek szállítására is alkalmas rakéta fejlesztését felgyorsítanák a törvényhozók, és előrelépést szeretnének a földközeli pályákon túli űrhajók kifejlesztésében. Mindez a Hold- és az esetleges Mars-utazást érinti hosszabb távon megfigyelők szerint. Ugyanakkor a törvényhozás lassítaná a magántulajdonú kereskedelmi rakéták gyártását. Megkövetelnék ugyanis a jelentkező magáncégektől, hogy mielőtt hatalmas állami pénzekhez jutnának, bizonyítsák be alkalmasságukat a programban való részvételre. A magánrakétákat Obama elnök azért tartaná szükségesnek, hogy azokkal juttassák el a nemzetközi űrállomásra (ISS) az USA asztronautáit.
A NASA emberi űrutazási projektjei bizonytalan helyzetben voltak február óta, amikor az Obama-adminisztráció nyilvánosságra hozta a terveit, és gyakorlatilag az újabb Hold-utazás lefújását jelentették az akkori bejelentések. Egy távolabbi aszteroidára legkorábban 2025-ban szállhatnának le az amerikai űrhajósok, a Marsra pedig csak egy évtizeddel később jutnának el a Fehér Ház tervei szerint.
Obamáék kihagynák a NASA-t a rakétaépítési ügyletekből, és ezt magáncégekre bíznák, egyfajta űrtaxicégeket létrehozva. Obama tervei azonban nem nyűgözték le a kongresszust, ezért törik most a honatyák a fejüket azon, miként fordíthatnák vissza a kormányzati elképzeléseket.
A szenátusban máris nem kisebb ember lépett fel az elnöki adminisztráció ellen, mint John D. Rockefeller, Nyugat-Virginia szenátora, aki egyben a kereskedelmi bizottság elnöke is a törvényhozás felső házában. A szenátusi bizottság mindenesetre máris napirendjére tűzte a kérdést, várhatóan a jövő héten megtárgyalják az új törvény tervezetét.