Mint a héten már hírt adtunk róla, letölthető és tesztelhető a Firefox 4 első publikus béta verziója.
Mint a héten már hírt adtunk róla, letölthető és tesztelhető a Firefox 4 első publikus béta verziója. Hogy mennyire egészséges dolog béta verziókat végleges verziókkal (jelen esetben főleg Operával és Safarival) összeereszteni a különböző benchmark-teszteken, arról lehet vitázni: a kísértés azonban túl nagy! Lássuk, hogy remekel a legújabb Firefox!
StartUp mérések
Az ún. „cold startup” annyit jelent, hogy bár a gépet bebútoltuk (jelen esetben egy ThinkPad Win7-tel), de nem nyúlunk hozzá, nem indítunk el semmi mást, csak és kizárólag a böngészőket. Így valamennyire objektíven lehet megállapítani, hogy melyik böngészőnek mennyi időre van szüksége ahhoz, hogy „betöltődjön”, és megjelenítse a kezdőlapot (ami jelen esetben mindenütt a google.com volt.)
Az idő mérésére ezt az egyszerű és ingyenes kis szoftvert érdemes használni, és használtuk is.
A „warm startup” annyit tesz, hogy a szóban forgó böngészőt már elindítottuk, a gép azóta nem lett újraindítva, de a böngészőből már kiléptünk – majd megint elindítjuk.
A Firefox ebben a tesztben elég elkeserítően szerepel: gyakorlatilag ennek a böngészőnek van a legtöbb időre szüksége, hogy „felálljon” (kicsivel több, mint öt másodperc).
Memóriafelhasználás
Úgy tűnik, valóban javították a hírhedt memory-leak effektust a Mozillánál. Az FF4 memóriafelhaszálása jó közepesnek mondható, de a saját elődjét nem sikerült legyőznie. Persze ebben az is közrejátszhat, hogy még csak bétáról van szó, ne vonjunk le tehát elhamarkodott következtetéseket.
Mit mondanak a többiek?
A Lifehacker egy kombinált (startup/Javascript/CSS) tesztet eresztett rá a béta tűzrókára – a fejlődés látszik, de azért az ígéretektől még messze van a teljesítmény.
A WebWorkerDaily szerint „a Firefox még mindig lassú”: ők a Dromaeo teszttől kezdve a Sunspiderig mindenféle benchamrkot ráeresztettek a bétára, és egyáltalán nem voltak elégedettek az eredménnyel.
Várjuk meg a teljes verziót!
Lássuk, mit tud majd nyújtani a teljes verzió – a Mozilla (mint mindig), most is nagyon számít a felhasználók visszajelzéseire, így szinte biztos, hogy rengeteg hibát javítanak majd, illetve tovább tuningolják/finomítják a böngészőt. Ha pedig mégsem sikerül elfoglalni a leggyorsabb böngészőnek kijáró trónt, akkor sincs vész: a memory-leaket javították (ez már önmagában indokolja a verzióváltást), az FF pedig megint egy picivel jobb és (szerintünk) szebb is lett.