Tech techline.hu 2010. június. 28. 05:20

Tévézés a számítógépen, bárhol a lakásban

Az Elgato régóta fontos szerepet tölt be a számítógépes tévétunerek világában, bár elsősorban talán inkább a Maces...

Az Elgato régóta fontos szerepet tölt be a számítógépes tévétunerek világában, bár elsősorban talán inkább a Maces közösség számára ismerős a nevük, hiszen az EyeTV nevű szoftverük (amelyről korábban írtunk már részletes ismertetőt) OS X platformra talán a legjobb a maga kategóriájában.
Az EyeTV Netstream DTT ettől függetlenül nemcsak a Macesek számára jelent megoldást, ha hálózaton keresztül szeretnénk továbbítani a család gépeire, vagy éppen iPhone-ra és iPadre a digitális földi sugárzású tévéadásokat.
A kütyü konfigurálása és használata gyakorlatilag a gyerekjáték kategóriába tartozik: kicsomagolás után a mellékelt LAN kábel segítségével összekötjük a routerünkkel és csatlakoztatjuk hozzá a dobozban található apró - mágneses talppal ellátott - botantennát. Ha nagyon el vagyunk zárva a külvilágtól, akkor azért érdemes egy tetőre elhelyezett DVB-T antennát használni, hiszen a vételi minőség nagyban függ ettől, különben esetleg úgy járunk majd, mint Mr. Bean, amikor az adás csak akkor volt látható a tévén, amikor ő éppen a készülék mögött állt… Mi egy kicsit trükkösködtünk az elhelyezéssel, de végül sikerül 60-70%-os jelerősséget/minőséget elérnünk, ami már megfelelő képminőséget és folyamatosságot jelentett. A tuner a H.264 és MPEG-2 kódolású digitális csatornákat is támogatja.

Bárhol elfér

Ha az összekötéssel megvagyunk – ja igen, áram is kell neki :) –, operációs rendszertől függően vagy az EyeTV szoftvert (OS X), vagy a TerraTec Home Cinema TV-t kell telepítenünk (Windows). PC esetén Windows 7-re lesz szükségünk a használatához, Macen pedig minimum OS X 10.5.8-as verzió kell.
Mi az OS X-es megoldást választottuk, így telepítettük az Eye TV 3-as verzióját a mellékelt CD-ről, majd frissítettük is a 3.4-es verzióra az internetről (amúgy két gépre tehetjük fel, gépenként külön aktiváló kódokat kapunk hozzá).

Caatlakozók hátul

A szoftver az első indításkor automatikusan beazonosította, hogy milyen tunert használunk (mintha csak egy USB eszközről lett volna szó), majd felajánlotta a csatornák keresését. Néhány perccel később már hozzáfértünk az ingyen elérhető DVB-T csatornákhoz, közöttük a TV2, RTL Klub, Duna TV adásaihoz, illetve az m1 és m2 HD változatához.

Felvett adások, időzítések és csatornák áttekintése Macen

Mindezt az EyeTV Netstream DTT a helyi hálózaton keresztül „közvetítette” a gépekre. Konfigurálni – például firmware-t frissíteni – egyébként akár böngészőből is lehet.

Akár a falra is felszerelhetjük

Ha megfelelő wifi-s routerünk van (javasolt a 802.11n), a helyhez kötöttség is megszűnik, ekkor ugyanis wifi-n keresztül is elérhetők az adások, mondjuk egy notebookon.

Tévézés az iPhone-on

Sőt ha megvásároljuk az iPhone-ra és iPadre is elérhető EyeTV for iPhone szoftvert (5 dollárért), akár a telefonon is tévézhetünk a lakás bármely részében.

HD foci

Mivel a kütyüben két tuner található, így akár két különböző műsort is nézhetünk a család két gépén.

TV a helyi hálón vagy wifin keresztül

A szoftvernek köszönhetően egyébként a digitális felvevőnél megszokott valamennyi lehetőség a rendelkezésünkre áll, megállíthatjuk az élő adást, visszatekerhetünk, időzített felvételeket készíthetünk, van műsorújság, és minden, amire a digitális tévézésre kiéhezett felhasználónak szüksége lehet.

Van műsorújság, rögzítési és megállítási lehetőség is

A kábeles elérés (100 Mbit/s) esetében az adás folyamatos és jó minőségű (ha a jelerősség is megfelelő), a wifi a 802.11n-es kapcsolat javasolt (a miénkkel sajnos nem barátkozott össze a Netstream ebből a szempontból).

Az EyeTV Netstream DTT ára közel 68 ezer forint, ami elég drágának tűnik, ha azt vesszük, hogy 19-25 ezer forint között egyéb Elgato DVB-T tunerek közül is választhatunk, mondjuk a notebookunkhoz, amelyekkel a gépen szintén elérjük a fenti funkciókat.

Munka közben is tévézhetünk

A Netstream lényege viszont éppen az, hogy nincs a géphez kötve, így nem kell a tetőantenna kábeléhez, vagy a botantenna számára jó vételt biztosító helyhez igazítanunk az otthoni gépeket. A kütyüt úgy helyezhetjük el, hogy a legjobb legyen a vétel, s ezután már csak a routerhez kötésről kell gondoskodnunk, utána az adás már eljut a helyi hálón egyszerre akár két gépünkre is a lakásban, kábellel vagy (megfelelő router esetén) wifi-n keresztül, ahogy tetszik.

Hirdetés