2010. június. 18. 09:51 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 18. 09:34 Tech

Összekapcsolódott a Nemzetközi Űrállomással a Szojuz űrhajó

Összekapcsolódott a Szojuz TMA-19 orosz űrhajó a Nemzetközi Űrállomással, amelynek fedélzetén ily módon ismét hatfős legénység dolgozik - közölte a Moszkva melletti földi repülésirányító központ.

A Szojuz péntekre virradó éjszaka, automata üzemmódban kapcsolódott az ISS-hez. A Szojuz fedélzetén két amerikai és egy orosz űrhajós - Douglas Wheelock, Shannon Walkert és az orosz Fjodor Jurcsihin - érkezett az űrállomásra.

Az ISS-en eddig két orosz és egy amerikai űrhajós dolgozott: Alekszandr Szkvorcov parancsnok, Mihail Kornyijenko és Tracy Caldwell fedélzeti mérnökök.

Most először fordul elő, hogy az ISS fedélzetén egyszerre két női asztronauta - Shannon Walker és Tracy Caldwell -  teljes, több hónapig tartó szolgálatot teljesít. Az űrállomáson áprilisban ugyan négy nő is tartózkodott, de csak egy hétig, s közülük hárman amerikai űrsiklón érkeztek erre a rövid időre.

A most a Szojuz fedézetén az ISS-re érkezett űrhajósok két nappal korábban, a kazahsztáni Bajkonur űrrepülőteréről indultak el. Fellövésük véletlenül egybeesett annak 47. évfordulójával, hogy a szovjet Valentyina Tyereskova személyében először indult nő a világűrbe. Péntek hajnali megérkezésük pedig az első amerikai űrhajósnő, Sally Ride fellövésének 27. évfordulójára esett. A három űrhajós közel fél évet tölt majd a Nemzetközi Űrállomáson. Ezen idő alatt fogadnak három orosz Progressz teherűrhajót és két amerikai űrsiklót - szeptember közepén a Discoveryt, november végén az Endeavourt -, és öt űrsétát hajtanak végre. Emellett természetesen tudományos kísérleteket is végeznek.

Mivel az Egyesült Államok az év végén a tervek szerint leállítja az űrsiklóprogramot, a jövő évtől űrhajósok egy ideig csak orosz Szojuz űrhajókon utazhatnak az ISS-re, amelyre a teherszállítmányokat pedig orosz, európai, japán és amerikai űrhajókkal juttatják majd el.


 

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?