Nos, nem így van, és egy nemrég lefülelt bűnözőcsapat pénzügyi eredményeit látva talán sikerül ehhez egy kis...
Nos, nem így van, és egy nemrég lefülelt bűnözőcsapat pénzügyi eredményeit látva talán sikerül ehhez egy kis „aha-élményt" okozni.
Ugyan mit árthatnak nekem, hiszen én csak egy egyszerű hétköznapi ember vagyok. A most horogra akadt arizonai csapat bevétele vastagon rácáfol az ilyen álnaív megközelítésre. Nem csak hogy lehet, de ráadásul igen sok pénzt lehet így szerezni, már ha négymillió dollárt annak tartunk. A bűnszervezet kifinomult trükkökkel hamis adóbevallásokat nyújtott be ellopott azonosítókkal, illetve elhunyt személyek adataival visszaélve.
A nyomozás adatai szerint legalább három éven keresztül végezték az üzelmeiket, és ehhez számos nevet, társadalombiztosítási számot, cégnevet és adóazonosító számot használtak fel. A mintegy 1900 benyújtott hamis adóbevallásból úgy tudtak pénzt csinálni, hogy az ottani gyors reagálású elektronikus bevallási rendszer szerint lehetőség van rövid időn belül bankkártyára visszautalva megkapni az adóvisszatérítést, és az ilyen kérelmekből óriási mennyiséget kell viszonylag rövid idő alatt tömegesen feldolgozni, mindezt érdemi ellenőrzés nélkül.
Most a börtönben ülve gondolkodhatnak el az 5,5 millió dolláros büntetésen, de vélhetően nem azt sajnálják majd, amit elkövettek, hanem csak azt, hogy végül lebuktak. Tegyük azért hozzá, ha valaki rendezetlen szabályozású országokból (Kína, Ukrajna, Vietnám, stb.), többszörösen láncolt proxykon keresztül hajtja végre jól eltervezett cselekményeit, jó eséllyel megúszhatja.
A lebukási ráta sajnálatos módon még mindig roppant alacsony, a bizonyítási procedúra pedig – különösen nemzetközi vegyes bűnelkövetői kör esetén – elképesztően körülményes. Ebben a konkrét esetben a szervezetbe beépült titkos ügynökök tették lehetővé az áttörést a nyomozásban, illetve segítették elő a leleplezést és a vádemelést.
A szerző vírusszakértő, az antivirus.blog.hu szerkesztője.