2010. május. 21. 16:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. május. 21. 15:57 Tech

Trágyával fűtik-hűtik az amerikai adatközpontot

Fenntartható IT-ökoszisztémát lehet kialakítani a tehenészetek szervesanyag-hulladékának felhasználásával - állítja az amerikai számítástechnikai cég, a HP.

A HP bemutatta központi kutatási szervezete, a HP Labs új kutatási projektjét, amelyben tehéntrágya és az adatközpontokban keletkező hő felhasználásával gazdasági és környezeti szempontból is fenntartható létesítményeket hoznak létre. Az Arizona állambeli Phoenixben, az ASME nemzetközi energia-fenntarthatósági konferencián előadott kutatási beszámolójukban a HP kutatói elmagyarázták, hogyan lehet egy 10 ezres állományú tehenészetben megtermelni egy közepes méretű adatközpont 1 megawattos energiaigényét úgy, hogy még marad is energia a farm egyéb szükségleteinek támogatására.

A folyamat során az adatközpontban keletkező hőt a szerves hulladék anaerob feldolgozási hatékonyságának növelésére használják fel. Eközben metán szabadul fel, amely elégetve megtermeli az adatközpont működéséhez szükséges energiát. Így a tehenészetek hulladékproblémáit és a modern adatközpontok energiaigényét egyaránt fenntartható módon kezeli.

Egy tehén - tízezer tehén

Egy tehén naponta átlagosan 55 kg, évente pedig mintegy 20 tonna trágyát termel. A tehén napi trágyájával 3 kWh elektromos energia termelhető, ami három amerikai háztartás tévézéssel elfogyasztott napi árammennyiségének felel meg. Egy tízezres állományú tehenészet kb. 200 000 tonna trágyát termel évente. A metánból anaerob feldolgozás útján kinyert energia mintegy 70 százaléka az adatközpont hűtésére és fűtésére lenne használható, ami csökkentené a létesítmény erőforrásigényét.

A feldolgozatlan állati trágyából felszabaduló mérgező anyagok károsítják a környezetet, szennyezhetik a talajvizet és a levegőt. A környezet kímélése mellett a trágya energiatermelésre történő felhasználása pénzügyi előnyökkel is jár az állattenyésztőkre nézve. A HP becslése szerint a rendszer kiépítésével járó költség a használatba vételt követő két éven belül megtérül. Ezt követően az állattenyésztő mintegy 2 millió dollár árbevételhez juthat évente a trágyával megtermelt energia adatközpontok felé történő értékesítéséből.

Hirdetés