Egy százalékponttal kevesebb illegális szoftver itthon
A BSA és az IDC tanulmánya szerint Magyarországon a személyi számítógépekre illegálisan telepített szoftverek aránya 2009-ben 1 százalékponttal csökkent, és jelenleg 41%-ot tesz ki. Ezeknek az illegális szoftvereknek a becsült kereskedelmi értéke mintegy 113 millió dollár
Business Software Alliance (BSA, a világ szoftveriparát képviselő nemzetközi szervezete) és az IDC piackutató cég illegális szoftverhasználatról készített tanulmánya szerint a globális gazdasági recesszió ellenére az illegális PC-s szoftverek aránya számos piacon csökkent. Közleményük szerint kimutatásuk 100-nál is több országban követi nyomon az illegális PC-s szoftverek arányának alakulását. 54 ország esetében állapított meg mérséklődést a tanulmány - és mindössze 19 gazdaságban emelkedett. Ennek ellenére az illegálisan használt szoftverek globális aránya 41-ről 43 százalékra nőtt, nagyrészt az olyan gyorsan növekvő, nagyarányú illegális szoftverhasználatot felmutató piacok miatt, mint Kína, India és Brazília, melyek növelték részesedésüket a teljes szoftverpiacon belül.
“Miközben a tanulmányban jelzett magyarországi 1 százalékpontos csökkenés biztatónak tűnik, nem szabad arról megfeledkezni, hogy változatlanul létfontosságúak a szoftverlopások visszaszorítására irányuló erőfeszítések. Továbbra is elfogadhatatlannak tartjuk, hogy 10 szoftverből 4 nem jogtiszta módon kerül a számítógépekre – mondta Dr. Dzsinich Gergely, a BSA Magyarországi Bizottságának elnöke.
Az IDC szerint 2009-ben minden 100 amerikai dollár értékben jogszerűen beszerzett szoftver mellett további 75 dollár értékű szoftver került illegális módon a számítógépekre. Ez a veszteség azonban nemcsak az iparági bevételeket veti vissza, hiszen az illegálisan használt PC-s szoftverek arányának a csökkentése jelentős előnyökkel járna a gazdaság egészét tekintve is. Az illegális szoftverhasználat visszaszorításának gazdasági hatásairól készített 2008. évi BSA/IDC tanulmány szerint, ha az illegális szoftverek aránya négy év alatt 10 százalékponttal csökkenne, akkor az
“A tanulmány azt mutatja, hogy 2009-ben az illegális szoftverhasználat elleni nemzetközi küzdelem hozott némi előrelépést, azonban ennyi változás nem elegendő,” nyilatkozta Robert Holleyman, a BSA elnök-vezérigazgatója. “Az illegális szoftverhasználat az informatikai területen korlátozza az innovációt, az új munkahelyek létrejöttét és a gazdasági növekedést, továbbá létfontosságú adóbevételektől fosztja meg a kormányzatokat. Jelentésünk egyértelműen megállapítja, hogy a kormányzatoknak világszerte fokozniuk kell erőfeszítéseiket a szoftverlopások megakadályozása érdekében.”