Számos cég ma még DVD-re, helyben tárolt külső merevlemezre vagy éppen a szomszéd szobában álló központi szerverre...
Számos cég ma még DVD-re, helyben tárolt külső merevlemezre vagy éppen a szomszéd szobában álló központi szerverre archiválja az anyagait, ami ugyan jó eséllyel megvéd attól, hogy a kliens gép merevlemezének meghibásodása vagy egy nem várt vírusfertőzés esetén mindent elveszítsünk, ám egy irodai tűz, rablás vagy éppen természeti katasztrófa esetében valószínűleg együtt veszítjük el az eredeti és az - akár éveken keresztül - mentett adatainkat. Ez pedig komoly anyagi és üzleti károkat jelent egy cégnél, ahol esetleg ügyfelek adataival, vagy egyéb, pótolhatatlan információkkal dolgoznak.
Természetesen az interneten találhatunk akár ingyenes online tárhelyeket - sőt, kifejezetten online tárhelyeket - is, ám ezek céges használatra több szempontból is alkalmatlanok: általában nem elég nagy a tárhely, és ami még talán ennél is fontosabb, senki sem garantálja adataink biztonságos őrzését! Márpedig a kéretlen kezekbe kerülő backup anyagok sem különösebben szoktak használni a cég jó hírének… Ráadásul ekkora adatmennyiséget már menedzselni sem egyszerű megfelelő felület nélkül.
Virtualoso BackUp
A T-Systems Virtualoso szolgáltatáscsomagjának egyik „modulja” a Virtualoso Backup, amely biztonságos adatmentési lehetőséget nyújt cégek számára. Segítségével a cég szervereiről, illetve saját IP címmel rendelkező számítógépeiről naponta automatikusan lementhető a tartalom (szerződéskötéstől függően X napig visszamenőleg) egy kimagaslóan biztonságos adatparkban elhelyezett távoli szerverre.
A szolgáltatás két változatban is elérhető, a Virtualoso Backup és a Virtualoso Backup Light működése azonos, ám az archivált adatok megőrzési idejében különböznek: a Backup esetében 12, míg a Backup Lightnál csak 3 hónapig tárolják az elmentett adatokat.
A rendszer természetesen gond nélkül üzemeltethető, és távoli eléréssel is kényelmesen adminisztrálható webes felületről. Együttműködik AIX, FreeBSD, HP-UX, Linux, Mac OS, Netware, Solaris és Windows rendszerekkel egyaránt: csak telepíteni kell a szerver típusának megfelelő kliensprogramot, elvégezni a beállításokat, majd a Virtualoso Portálon is megadni a kívánt opciókat egy kényelmes, webes felületen keresztül (ez gyakorlatilag a korábban bemutatott Virtualoso SMS és Virtualoso Meeting felülethez hasonló).Ha netán szükség lenne rá, az adatok visszaállítását is a Virtualoso Backup webes felületéről menedzselhetjük végig, kényelmesen és - adatmennyiségtől függően - gyorsan (persze valószínűleg nem a sebesség mérésével leszünk elfoglalva ilyen helyzetben).
Bár a szolgáltatás nem ingyenes, a T-Systems itt sem árul zsákbamacskát. Az első hónapot tesztidőszaknak nevezték ki, így kedvezményesen tehetjük próbára a Virtualoso Backupot (azt persze nem kívánjuk senkinek, hogy a tesztidőszak alatt esetleg az adatvesztés „élményét” átélve a visszaállítási procedúrát is kénytelen legyen próbára tenni).
Az biztos, hogy fontos adatok, dokumentumok, adatbázisok használata esetén a távoli backup lehetőség szinte elengedhetetlen, hiszen az életben – sajnos – nem csak egy-egy merevlemez hirtelen halálával kell számolnunk, a természeti katasztrófák vagy a betörés ellen pedig a helyben tárolt másolatok is védtelenek.