Megváltozott az Izlandon a hét végén működésbe lépett vulkán kitöréseinek jellege, a szemtanúk hétfőn magasabb rétegekben sötét ködöt, majd több kilométer magas füstoszlopokat láttak a levegőbe kerülni a kitörés hasadékán keresztül.
A Eyjafallajokull gleccser által borított vulkán közel kétszáz év után tört ki szombatról vasárnapra virradóra. A térségben regisztrált földmozgásokat a tudósok normálisnak írták le, egy geológus szerint ugyanakkor a jelek másra utalnak.
Hjörleifur Sveinbjörnsson a szigetország RUV nevű rádiójában azt magyarázta, hogy a legutóbb megfigyelt kitörési felhők világosabb színe arra utal: vízgőz került a levegőbe. Ez azt jelenti, hogy az Eyjafallajokull gleccserből még több olvadt jég került az aktívvá vált területre.
A nem minden előzmény nélkül működésbe lépett vulkán hasadéka hétfőn a Myrdal gleccservidék irányában nyúlt tovább. Arrafelé egy másik vulkán is található, az 1450 méteren fekvő Katla utoljára 1918-ban tört ki.
Geológusok és a hatóságok jelenleg bizonytalannak írják le a helyzetet. A megfigyeléseket fokozták, a sziget déli részén vezető utakat újfent lezárták.