Tech techline.hu 2010. március. 20. 05:14

Kütyü-mennyország: 2010 legjobb újításai

Ezek persze még csak prototípusok és koncepciók.

Ezek persze még csak prototípusok és koncepciók. Mindegyik jól példázza azonban, hogy 2010 is erősen a „ketyerék” éve lesz! Lássuk eddigi kedvenceinket!

A Metatrend Institue dizájnerei álltak elő ezzel az elképzeléssel, melynek neve „SmartBook”. Az eszköz tulajdonképpen egy okostelefon, amely szétnyitva egy QWERTY billentyűzetté alakul. Nincs más dolgunk, mint rádugni egy monitorra, vagy akár egy tábla PC-re. Az ötlet alapja az volt, hogy a telefonok kijelző téren gyengék, míg a tábla PC-k a billentyűzet hiánya miatt nehézkesek. A SmartBook megoldja a problémát, majd egyszer, ha valamelyik gyártó lát benne fantáziát. Addig csak koncepció marad.

A képen látható notebooknak már a neve is különleges: „Playing By Heart”. A dizájner Zhang Shouze ötlete annyira jó és egyszerű, hogy szinte érthetetlen, miért nem jutott még eszébe egyik notebook-gyártónak sem. A masina mókásan szólva saját táskájaként funkcionál (kemény titánium borítás és kihajtható fogantyú). A fogantyú ráadásul használat közben állítható magasságúvá teszi a gépet, így olyan szögben dönthetjük a képernyőt és billentyűzetet, ahogy nekünk a legkényelmesebb. Ha pedig készen vagyunk, csak összecsukjuk, megragadjuk a fogantyút és már mehetünk is!

A következő szerkezet igazából nem is számít „gadget”-nek, hiszen nem tud semmi különöset. HD minőségben vetít nekünk, WiFi-ről vagy háttértárról. Ez ugyanis egy projektor. A termék neve „OO” és hogy mi benne a különleges? Nos, vessünk egy pillantást a képre… Az eszköz gyönyörű! A dizájn David Riesenberg munkája.

Mit tehetünk, ha éppen az utcán sétálunk, és lemerül a telefonunk? Nos nem sokat… Vagy van nálunk töltő és keresünk valahol egy csatlakozót, vagy napelemes telefonunk van, ami azonban ritkaság és este nem sokat segít. Az egyetlen megoldás, ami mindig működik és még szórakoztató is: a jojó-telefon! Jojózni mindenki tud (vagy legalábbis gyerekkorában tudott, de ezt nem lehet elfelejteni). Feszültség levezetésnek elsőrangú és közben fel is tölti az akkumulátort. Legalábbis akkor, ha a képen látható YoYo-mobillal (Yo-Phone) rendelkezünk.

Ceruza-nyomtató… Első hallásra igen furcsa szóösszetétel, pedig az ötlet remek! Napjaink nyomtatói (illetve a tonerek) igazán környezetszennyezőek, cseréjük macerás, ráadásul még a papírt is pazaroljuk, hiszen ha valamit kinyomtatunk akkor az bizony végleges. Nem így a ceruza nyomtatóval! Tonerek nincsenek, hiszen a tinta ebben az esetben a ceruza (azaz a grafit), sőt a papírral is spórolunk: ha már nem kell valami, akkor egyszerűen kiradírozzuk! Persze nem mindenütt alkalmazható, egy kiradírozható bírósági végzés vagy munkaszerződés nem szerencsés. Kisebb memókhoz, értekezletekre hirtelen nyomtatott áttekintőkhöz tökéletes, és a környezetet is kíméli.

Polariod filmek… Fantasztikusan hangzik, és a megvalósítás már nincs is messze: ez a polaroid fényképezőgép (illetve kamera) nem fotókat, hanem rögtön filmeket nyomtat a Graphene technológia segítségével. Ugyanolyan mint a fotó, vékony papíron van és színes: csak éppen mozog. A kinyomtatott képeken (illetve filmeken) hang is van, mivel a Graphene technológia erre is képes, ráadásul az eszköz energiaforrást sem igényel, mivel „rázással” tölthető fel. Kicsit megrázogatjuk a kezünkben és máris készülhet a film.

A polaroid filmecske pénztárcába téve, vagy bulikon mutogatva garantáltan sikert fog aratni. Sajnos a technológia előállítása (a Graphene nem más, mint karbon-szálak atom-vékonyságú hálója, ami jelenleg egyáltalán nem olcsó) ipari méretekben még várat magára.

Hirdetés