Hidegben is gyors a kaméleon nyelve
A hideg sem lassítja le a kaméleonok gumiszalagszerű nyelvének sebességét - állapították meg amerikai kutatók.
Ez a többi, változó testhőmérsékletű állattal szemben előnyt jelent a kaméleon számára, hiszen így az időjárási viszonyoktól függetlenül, bármikor készen tud állni a vadászatra. A hüllők izmainak mozgása az alacsony hőmérséklet hatására általában lelassul.
Az Amerikai Tudományos Akadémia Proceedings című folyóiratában megjelent tanulmány szerint a kaméleon nyelvének rugalmassága 15 és 35 Celsius fok között nem változik. A kutatók ezt egy rugalmas kötőszövet jelenlétével magyarázzák. A nyelv nyugalmi állapotban gumiszalagszerűen összehúzódva fekszik a nyelvcsonton. Amikor a hüllő megfeszíti nyelvizmát, a nyúlvány kicsapódik, és hosszában megnyúlik. A nyelvizom ezután hirtelen ellazul, a mozgási energia pedig azonnal átterjed a nyelv egész felületére: így az 0,07 másodperc alatt az állat testhosszának kétszeresét kitevő távolságra is képes kinyúlni.
A Dél-floridai Egyetem kutatói a mechanizmust az íj és a nyíl működéséhez hasonlítják.
Vadászat közben a kaméleon villámgyorsan "kilövelli" ragadós nyelvét, majd a beleragadt áldozattal együtt visszahúzza a szájába. Ez a második lépés sokkal több izomerőt igényel, mint az első, ezért minél alacsonyabb az állat testhőmérséklete, annál lassabban tudja csak behúzni a nyelvét.