2010. március. 03. 07:07 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 03. 06:49 Tech

Nem víurs, alternatív böngésző!

A Microsoft operációs rendszereiben megjelenő szabad böngészőválasztásból a hackerek is hasznot húzhatnak, ha sikerül olyan felugró ablakot létrehozniuk, amely képes megtéveszteni a tájékozatlan felhasználókat.

Kitűzőkkel és képeslapokkal kampányol a Mozilla Alapítvány a hannoveri CeBIT számítástechnikai kiállításon a nyílt forráskódú, szabadon terjeszthető szoftverek pavilonjában. A Firefox böngészőprogram fejlesztője nem titkolja, hogy örül az Európai Bizottság szabad böngészőválasztásról szóló döntésének, azonban aggodalommal figyeli, hogy a felhasználók jelentős része még azt sem tudja, hogy mi a különbség a webes keresőmotor és a böngészőprogram között.

 "A felhasználók jelentős része nem tud mit kezdeni a Windows-frissítéssel megjelenő böngészőválasztó ablakkal, ezért lesz, aki egyszerűen nem vesz majd róla tudomást, és lesz olyan is, aki gondolkodás nélkül fog rákattintani az ablakban felkínált lehetőségre" - mondta el az MTI-nek Patrick Finch, a Mozilla európai reklámozásáért felelős munkatársa. "Ezt a felugró ablakot akár a hackerek is lemásolhatják, netezés közben is bármikor megjelenhet, innen pedig már csak egy lépés, hogy a hamisított oldalon az új böngészőre kattintva valami kártékony program kerüljön a felhasználó gépére" - magyarázta Finch, hozzátéve, hogy éppen ennek megelőzésére hozták létre a http://opentochoice.org című oldalt, amely az alapfogalmakat és a váltás jelentőségét magyarázza el az érdeklődőknek.

Hat európai országban: Franciaországban, Lengyelországban Nagy-Britanniában, Németországban, Olaszországban és Spanyolországban végzett felmérés szerint a felhasználók több mint kétharmadát nem érdekli a hamarosan megjelenő szabad szoftverválasztás. A megkérdezettek közül a legtudatosabbak a lengyelek voltak, akiknek 30 százaléka tudja, hogy mi fog történni, a legkevésbé pedig a spanyolok követik az eseményeket, akiknél mindössze 19 százaléknak nem fog meglepetést okozni a böngészőválasztó ablak megjelenése. Érdekes, hogy az Internet Explorer piaci részesedése Spanyolországban 54,4 százalék, Lengyelországban pedig mindössze 27,8 százalék - derül ki Net Applications piackutató januári felméréséből.

Hirdetés
hvg360 Kovács Gábor 2025. március. 31. 16:30

Trump közvetlenül megfenyegette Magyarországot az orosz olaj miatt

Az amerikai elnök zavaros fenyegetése alapján az USA az orosz olaj vevőin keresztül büntetné Moszkvát. Magyarország az orosz olaj egyik vevője, nem mellesleg pedig az Egyesült Államok fontos, több mint 9 milliárd eurós exportpiac Magyarországnak. Így az esetleges vámok és büntetőintézkedések hatalmas pofont jelentenének.