2010. február. 23. 12:24 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 23. 12:55 Tech

Ruhadarabként viselhető elemeket fejlesztenek

Olcsó és könnyű, ruhadarabként is hordható elemeket fejlesztenek ki a kaliforniai Stanford Egyetem kutatói, akik a mikroszkopikus méretű karboncsövekkel burkolt textíliákban, papírlapokban látják a megoldást.

Az egyfalú szénnanocsöveknek nevezett karbonszálaknál a kutatók megfigyelték, hogy pamutszövetre illesztve rendkívül jó hatékonysággal tárolják az elektromos áramot, miközben a textíliák továbbra is hajlékonyak, illetve a hagyományos ruhaszövetekhez hasonlóan nyúlékonyak maradnak. Yi Cui, az egyetem anyagtudományi tanszékének munkatársa szerint az ilyen anyagok segítségével olyan "ruhaként viselhető elemeket" fejleszthetnek ki, amelyeket hordozható elektronikai eszközök, például mobiltelefonok vagy az mp3-lejátszók töltésére lehetne használni.

A kutató szerint olyan elemekkel kísérleteznek, amelyeknél a legolcsóbb technológiák mellett a legfrissebb nanotechnológiai eredményeket kívánják felhasználni, azokat egymással társítva - olvasható a The Daily Telegraph brit napilap honlapján.

Bár a kísérletek még kezdeti stádiumban vannak, Cui szerint ha a ruhaszövetet nanocsöveket tartalmazó, elektromosságot vezető tintával vonják be, elegendő energiaforrást lehet biztosítani a bevetésen lévő katonák és kütyübarátok hordozható eszközeinek töltésére.

A hagyományos, kémiai reakciókon alapulókhoz képest a nanocsöves elemek a sztatikus töltésből nyernek elektromos áramot. A jelenlegi eredmények szerint egy pólóméretű "ruhaelem" egy átlagos mobiltelefon akkumulátorteljesítményének háromszorosára lenne képes.

 

Hirdetés