Két sérülést találtak az amerikai űrsiklón
Két sérülést találtak az asztronauták az Endeavour amerikai űrrepülőgép külső burkolatán, és az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) szakemberei most azon tanakodnak, hogy meg kell-e javítani őket az űrben.
LeRoy Cain, a NASA egyik képviselője közölte csütörtökön, hogy a pilótafülke ablakánál levált egy kerámiabetét, és a hőszigetelő pajzson egy karcolás látható. Ez utóbbi sérülést még a felbocsátás előtt észrevették, s megjavították, de ismét megjelent a burkolaton. Cain szerint a sérülések nem súlyosak, de alaposabb vizsgálatot igényelnek.
Az Endeavour szerdán csatlakozott a Nemzetközi Ürállomáshoz. A Columbia űrrepülőgép katasztrófáját éppen a hőszigetelő hab sérülése okozta 2003-ban. A szigetelés leválása miatt az alatta levő réteg annyira felforrósodott, hogy az űrrepülőgép szétrobbant, hét asztronauta halálát okozva. Azóta az űrsiklók legénysége mindig alaposan átvizsgálja az űrszerkezet hővédő burkolatát: erre a célra egy 30 méter hosszú kar szolgál, amelynek a végén lézerlámpa van.
A mostani sérülések olyan helyen vannak, amely a visszatéréskor nincs kitéve olyan erős hőhatásoknak, mint például az űrhajó orr-része, szárnyai vagy alsó része, a NASA szakértői ezért nem tartják "kritikusnak" a helyzetet.
Az Endeavour közép-európai idő szerint hétfő délelőtt 10 óra 14 perckor indult el a floridai Kennedy Űrközpontból. Hat amerikai űrhajóssal - köztük egy nővel - indult el a Föld körül hozzávetőleg 350 kilométeres magasságban keringő Nemzetközi Űrállomásra (ISS).
Az amerikai űrprogram átalakítása régóta napirenden van: az űrsiklók biztonságát a Columbia és a Challenger még korábbi katasztrófája óta folyamatosan megkérdőjelezik a szakértők. Felmerült ezért, hogy az USA visszatér a hagyományosabbnak tekinthető rakéta-hordozóeszközökhöz. Amíg ezek nem készülnek el, valószínűleg orosz rakétákkal juttatják el a Nemzetközi Űrállomásra az amerikai asztronautákat. Az űrsiklókat ugyanis idén, az év végén várhatóan végleg leállítják.