2010. február. 05. 08:53 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 05. 08:35 Tech

Most halt ki egy 65 ezer éves kultúra nyelve

Az Andamán-szigeteken meghalt az utolsó ember, aki a bo törzsi nyelvet folyékonyan beszélte. Idősebb Boa halálával egy 65 ezer éves kultúra folyamatossága szakadt meg - írja a brit Guardian.


A bo az egyik legrégebben keletkezett, mindmáig fennmaradt kultúra a Földön. "Boa Senior", ahogyan a Guardian nevezte őt, túlélte a 2004-es cunamit, a japán megszállást, a brit telepesek által behozott fertőzéseket. 

A bo törzs is kihalt tulajdonképpen Boa halálával. A bo nyelv a tíz "nagy-andamán nyelv" közé tartozott a Guardian szerint. E nyelvek a neolit kor előtti periódusra vezethetők vissza a kutatók szerint Délkelet-Ázsiában.

Az Andamán-szigetek az Indiai-óceánon találhatók, és Indiához tartoznak. A Bengáli-öblöt választják el az Andamán-tengertől, földrazilag. A brit telepesek megérkezésétől, 1858 óta folyamatosan csökkent az őslakosság száma a szigeteken, különösen azért, mert a britek büntetőtelepeket hoztak létre itt.  

A tudósok már régóta tanulmányozzák a bo nyelvet. Az utóbbi években azonban Idősebb Boának már nem volt kivel társalognia anyanyelvén. A nyolcvanas éveiben járó asszony dialektusát ugyanis még a közelebbi rokonságban lévő törzsek tagjai sem értették. Idősebb Boa egyébként hindi nyelven is beszélt, és persze néhány más törzsi dialektus révén is tudott kommunikálni.

A többi andamán népcsoport sincs biztonságban: mára az egykori ötezer bennszülött közül mindössze 52-en élnek a Guardian szerint.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.