2010. január. 13. 16:29 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 13. 16:05 Tech

Kiállítják az első térképet, amelynek Kína van a közepén

Bár a kínaiak saját országukat Középső Birodalomnak (is) nevezik, vagyis mindig is a világ közepének gondolták magukat, az első térkép, amely valóban őket ábrázolja a Föld centrumában, mindössze négyszáz éves.


A középpontjában Kínát elsőként ábrázoló térképet most a Washingtoni Kongresszusi Könyvtár állítja ki, de az IOL hírportál szerint véglegesen a Bell Könyvtárban helyezik el, a Minnesotai Egyetemen.

A térképet egy itáliai misszionárius, Matteo Ricci készítette 1602-ben, vagyis egészen pontosan 408 éve készült a világ ábrázolása, amelyen például Florida a "Virágok földje" néven szerepel, Afrika pedig eszerint a világ legmagasabb hegyével rendelkezik. (Valójában persze a Himalájában, Ázsiában van a világ legmagasabb pontja - a Nepál és India határán lévő Csomolungma nincs is messze a mai Kínától.)

A washingtoni példány az egyike annak a két másolatnak, amely jó állapotban maradt fenn máig Ricci térképéről - írja a BBC. A térkép rendkívül törékeny, minthogy rizspapírra nyomtatták - Észak-Amerikában most látható először. Ricci művét Wanli kínai császár kérésére készítette, hogy a tudósokat és a felfedezőket segítse.

A térképet a James Ford Bell Trust vásárolta meg októberben egymillió dollárért egy japán magángyűjtőtől. Ricci alkotása így a második legdrágább ritka térképnek számít.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.