Megtalálták a világ legrégebbi DNS-ét
A Földön legkorábban megjelent életformák leszármazottjaira bukkantak rá feltehetően tudósok egy olyan helyen, ahol az élet maga is nehezen marad meg: egy sótelepen.
Intakt, azaz ép DNS-t találtak a kutatók 419 millió éves baktériumokban. ezek az élőlények úgynevezett sókedvelő baktériumok, és alighanem a földi élet első formáinak a leszármazottjai.
Ennél régebbi DNS-t még sosem találtak bolygónkon. Hasonló baktériumokat korábban is fedeztek fel itt, a Michigani-medencében, ám akkor kiderült, hogy ezeknek a DNS-ei szennyezettnek bizonyultak. Most viszont sikerült "tiszta" generikai állományt elkülöníteniük a kutatóknak, így Jong Soo Parknak, aki a kanadai, halifaxi Dalhousie Egyetem munkatársának és Russell Vreelandnek, aki az amerikai West Chester Egyetem pennsylvaniai kutatója.
Ők hat különböző DNS-mintát különítettek el. Erről szóló munkájuk a Geobiology nevű folyóirat decemberi számában jelenik meg. A mostani "leletek" átalakítják tudásunkat a sókedvelő (halofil) baktériumok törzsfejlődéséről. Az első ilyen baktériumot, a Halobacterium salinarumot 1930-ban találták meg. Akkoriban még azt hitték, hogy ez egy viszonylag modern faj, de a mostani eredmények azt mutatják, hogy a H. salinarum közeli rokona a 121 és 419 millió éve élt hasonló lényeknek.