Szerves élet a Holdon: újabb bizonyítékot hoz India
Szerves élet nyomait érzékelték a Chandrayaan-1 indiai űrszonda műszerei a Holdon. Az ISRO indiai űrkutató intézmény kutatói teljes erőbedobással dolgoznak az érzékelt jelek elemzésén, írja a Universe Today hírportál.
A Chandrayaan-1 műhold becsapódó egysége 2008. november 14-én ért talajt a Hold déli sarkánál lévő Shackleton-kráter környékén. A becsapódás keltette felhőben pedig az egység tömegspektrométere szerves életre utaló kémiai jeleket érzékelt, ami nem feltétlenül meglepő annak tükrében, hogy szeptemberben már a Hold vízlelőhelyeit is feltérképezte ugyanezen műhold egy másik műszere. Az ISRO megkérdezett tudósai azt nyilatkozták: olyan atomszámú atomokat érzékeltek a mérések során, amelyek karbonkomponensek jelenlétére utalnak, ez pedig azt jelenti, hogy nagy eséllyel szerves anyag van az égitesten.
A szerves anyag meteoritok vagy üstökösök révén is az égitestre kerülhetett, vélik az indiai tudósok. Korábban már beszámoltunk arról, hogy az indiai műhold vizet talált és ennek eredetével kapcsolatban már több teória is született, annak lehetőségét viszont, hogy a Holdon számos megvizsgálnivaló szerves életre utaló lelet van, egyre kevésbé tudjuk kizárni: a NASA Hold-felderítő szondája szintén idén számolt be vízre utaló vegyi nyomokról, 2004-ben a Wild-2 üstökös porában, illetve később, a 2008-as észak-szudáni aszteroida-becsapódás maradványai között is találtak aminosavakat.