2009. december. 15. 13:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 15. 13:05 Tech

A nap képe: Láng-köd az új szuperteleszkóp felvételein

Elkészítette az első felvételeit egy új infravörös teleszkóp, amelyet az Európai Déli Obszervatórium helyezett üzembe Chilében. A Láng-köd mellett a Tejútrendszer mélyébe is bepillanthatunk így.

Egy nehezen megfigyelhető, úgynevezett fényes ködről, az Orion csillagképben lévő Láng-ködről (NGC 2024) sikerült minden eddiginél részletesebb képet készítenie egy frissen munkába állt szuperteleszkópnak Chilében. A berendezés által készített első képeket most tették közzé.

Az angolul Flame Nebulának nevezett Láng-köd nehezen figyelhető meg jól, de az új infravörös teleszkóp, amelyet az Európai Déli Obszervatórium részeként állítottak üzembe, most látványos képet készített róla. A Láng-köd körülbelül ezer fényévre van a Földtől, és ionizált gázból áll.

A Vistának keresztelt új infravörös teleszkóp az emberi szem által nem látható tartományban vizsgálódik. A Vistát egy másik nagy teleszkóphoz (Very Large Telescope) hasonlóan Chilében állították fel az európai csillagászok. Hatalmas, négyméteres tükrével és 67 megapixeles kamerájával rendkívül részletes képeket tud készíteni az infravörös tartományban, hiszen negyvenszer nagyobb a korábbi hasonló berendezéseknél - írja a Wired.com.

A Láng-köd a Vista infravörös teleszkóp felvételén
© ESO

A Vista nemcsak a Láng-ködöt örökítette meg, hanem a Nyilas csillagképet is lefényképezte. Ezen a felvételen körülbelül egymillió csillag látható, hiszen ez éppen galaxisunk, a Tejútrendszer sűrű központi magját mutatja.

A Tejútrendszer mélye - Nyilas csillagkép
© ESO

Szintén "lefotózta" a teleszkóp a Fornax (Kemence) csillagképet is, amelyben egy 58 galaxist tartalmazó - de normál fénytartományokban csak gyengén sugárzó csillagokat tömörítő - galaxishalmaz is látható.
 
A Vista teleszkóp felvétele a Fornax (Kemence) csillagképről
© ESO