Vízhiányt okoz az erőltetett erdősítés
A telepített erdők felboríthatják a korábban kialakult ökoszisztémát. Az erőltetett fásítás például csökkentheti az átáramló víz mennyiségét - erről számol be a tekintélyes tudományos lap, a Nature. Igaz, az erdőknek komoly haszna is van: csökkentik a levegő széndioxid-koncentrációját.
Akár felére is csökkenhet egy adott területen átfolyó víz mennyisége, ha korábban füves területre fákat ültetnek - ezt állapította meg egy argentin kutatás. Az ok egyszerű: a fák nagy mennyiségű vizet használnak fel, főleg a párologtatással fogyasztják a vízkincset. A dél-amerikai kutatócsoportot Esteban Jobbágy, az argentin nemzeti tudományos tanács szakértője, a San Luis-i Nemzeti Egyetem ökológusa vezette. (Jobbágy egyébként magyarosan, á-val írja a családnevét.)
Jobbágyék azt vizsgálták, hogy a minimálisan átáramló víz mennyisége (vagyis az olvadás és a nagyobb esőzések hatását leszámítva mért vízáram) hogyan alakul egy füves területen, és egy olyan erdőben, amelyet egy hasonlóan füves pusztaságra telepítettek. A minimálisan átfolyó víz csökkenése főleg olyan területeken érintheti súlyosan az ott élő lakosságot, ahol eleve kevés a víz - írja a Nature.
Jobbágyék eredményét alátámasztja egy másik kutatás is, bár az 50 százalékos visszaesést ez a másik tanulmány valamivel kisebbre teszi. Ezt a kutatást az amerikai Wayne Skaggs vezette Uruguayban. Itt a szakértők 18–22 százalékos vízmennyiség-csökkenést állapítottak meg. A számszaki különbség oka az volt Skagg szerint, hogy ők fiatalabb erdőségeket, illetve telepített fás ligeteket vizsgáltak. Míg Jobbágyék a hetvenes években telepített erdőket mérték, Skagg munkatársaival 2003-ban ültetett fák hatását regisztrálta. Skagg szerint a két kutatás éppen egymást erősíti, és azt bizonyítja, hogy minél idősebbek a fák, annál nagyobb a negatív hatás.