2009. október. 29. 13:58 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 29. 13:58 Tech

Mesterséges bajusszal érzékelhetnek a robotok

Egy új kutatás szerint a jövő robotjai épp úgy érzékelhetnek majd ujjaikkal, mint az emberek. A tudósok kísérletben mesterséges egérbajusszal kapcsolták össze egy robot agyát, hogy megfigyeljék, miként dolgozza fel a gépi idegközpont a tapintásból származó ingereket.

Az edinburgh-i és a sheffieldi egyetem kutatói szerint a robotok fejlesztése mellett az orvostudományban is fontos szerepe lehet az érzékeléssel kapcsolatos kísérleteknek, ugyanis az eredményeknek köszönhetően az érzékelésre képes művégtagok gyártása is lehetővé válhat - olvasható a BBC hírportálján.

A kutatás szerint amikor a műbajusz különböző tárgyakat súrol, a robot agya a bajusz mozgásának megfelelően - a valódi agy működéséhez hasonlóan - képes megtanulni a tárgyakról érkező információkat.

A tudósok a műbajusz mozgása alapján a hozzá tartozó agyműködést is vizsgálták, így világossá vált, hogy az agy érzékelési tapasztalat alapján tanul, tehát nem pusztán ösztönös tárgyazonosításról van szó. Az eredmények alapján a tudósok az emberi agy működését és az érintésből származó információk feldolgozásának módját is jobban megérthetik.

A tanulmányt az Európai Unió finanszírozta és az Idegtudományi Társaság chicagói konferenciáján mutatták be. James Bednar, az edinburghi egyetem munkatársa szerint a kutatás eredményeképpen a robotok a jövőben talán még az emberi érzékelésnél is jobb érzékszervekkel rendelkezhetnek.

Tony Prescott, a sheffieldi egyetem pszichológiai tanszékének professzora a konferencián elmondta, hogy a következő generációs robotok tapasztalati úton, az emberekhez hasonlóan fognak tanulni.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.