Hogyan fertőz az influenza? – videó
Egy orvosi animációkra specializálódott cég látványos kisfilmen mutatja be, hogy mi történik a szervezetünkbe jutó influenzavírusokkal, hogyan terjednek el.
Az XVIVO nevű cég videóján látható férfi eltüsszenti magát. A kiáramló apró cseppekben milliárdnyi vírus található, ezeket a videón lila pöttyökkel jelölték. Sárga színnel jelölt fehérjék borítják őket, ezek afféle kulcsként funkcionálnak, amelyek a receptorokhoz kapcsolódva behatolnak a sejtek belsejébe.
A vírust ezután egy membránszerű háló borítja be, amely így mélyen behatol a sejtbe. A kórokozó burka lebomlik, majd örökítőanyagai és fehérjéi behatolnak a sejtmagba. Ezután a vírus tulajdonképpen "meghackeli" a sejt örökítőanyagát szintetizáló szervecskét, amely ezután már a vírusokat fogja sokszorosítani. A sejt saját folyamatait felhasználva a vírusok ezután újra összeállnak, majd kitörnek a sejtből és tovább folytatják a fertőzést.
Ezekre vadásznak az immunsejtjeink, amelyek igyekeznek megakadályozni a betegséget. A különböző antibiotikumok főként úgy működnek, hogy a fent említett fehérjék működését iktatják ki, illetve az immunsejtek válaszát serkentik. A gyorsan mutálódó vírusok ellen – mint amilyen a nátha vagy az HIV – azonban hatástalanok. A megfelelő génmódosítások segítségével ugyanakkor a sejtek képesek túlélni a vírusok támadásait, s megakadályozni a terjedésüket.
A Zirus nevű cég – amelynek weboldalán a teljes animáció is megtekinthető – ez utóbbi módszerrel kutat olyan kezelési módok után, amelyek már azelőtt megakadályozzák a vírus támadását, hogy az behatolna a sejtekbe. Az eddigi kutatások szerint az úgynevezett „géncsapdák” laboratóriumi körülmények között hatásosan elejét vették például az ebola- vagy a HIV-fertőzésnek.