2009. október. 06. 11:08 techline.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 06. 11:16 Tech

Már hazai mobilosokat is támadnak az adathalászok

Érdekes SMS-t fogott el a VirusBuster.


Érdekes SMS-t fogott el a VirusBuster. Az angol szöveget egy bulgáriai számról küldték egy itthoni készülékre, és magyar fordítása így hangzik:
Gratulálunk! Ön egymillió fontot nyert az o2 mobil lottójátékán. Nyereményét kérje e-mailben – írjon Dr. Matt Westnek, a [drmatwest_kukac_live_com] címre!"
Ha valaki az összeget látva oly mértékben elveszti a józan eszét, hogy azt hiszi, a nyeremény csakugyan létezik, az mindenképpen rosszul jár. Először is azért, mert csalódnia kell, de történhet ennél rosszabb is. Ha mondjuk megpróbálja felhívni a küldő számot, akkor könnyen elképzelhető, hogy több átrirányításon keresztül valami méregdrága fizetős szolgáltatásnál landol. Ha pedig netán ír „Dr. West"-nek, akkor nem kizárt, hogy válaszul arra kérik: a nyeremény átvételének előkészítéseképpen utaljon át egy kisebb összeget egy megadott számlára. Vagy csak egyszerűen felkerül „Dr. West" címlistájára, és így bőséggel dől majd hozzá – no nem a pénz –, hanem mindenféle kéretlen levél, akár vírusos csatolmányokkal is.
A VirusBuster munkatársai kis nyomozással kiderítették: az SMS-hullám, amely most a magyar mobil előfizetőket is elérte, Indiából indult. Az ázsiai ország vezető gazdasági napilapja, a Business Standard már hónapokkal ezelőtt meglehetősen terjedelmes cikket szentelt a VirusBuster által elfogotthoz megszólalásig hasonló üzeneteknek. Az írás alatt olvasói levelek sokasága igazolja, mennyire aktuális volt a témaválasztás.
Mintegy három évvel ezelőtt jelent meg a hangot (mobil és internetes telefóniát), SMS-t és hagyományos e-mailt ötvöző informatikai támadás, amely azóta annyira elharapódzott, hogy önálló nevet is kapott: vishing. A szó az angol voice (hang) és phishing (adathalászat) szavak összevonásából származik. A bűnözők azért vetik be a technikát, hogy különféle – lehetőleg minél több – adatot szerezzenek be áldozataiktól, vagyis a címzettektől.
Hogy ilyen információkra törnek? Széles a skála. Van, aki beéri egy e-mail cím megszerzésével, mások azonban nem állnak meg, míg internetes bankazonosítókhoz nem jutnak. És hogy ki az, aki lépre megy? Nos, a jelek szerint elég sokan esnek bele az ilyen-olyan csapdákba. A Gartner piackutató társaság világviszonylatban 2,8 milliárd dollárra teszi az adathalászok által okozott kárt.
A sokféle becsapós technika közül a vishing Indiában különösen elterjedt. A hatalmas országban a mobil előfizetők tábora havonta csaknem 8 millió fővel bővül, és az SMS szolgáltatást szinte mindenki használja. Persze egy ilyen technika nem maradhat csak az indiaiaké. Idén év elején például az FBI internetes bűnügyekkel foglalkozó központjának is számos vishing esetet jelentettek. Most pedig a jelek szerint Magyarország is érintett lett.
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.