Butít a paskolás
Alacsonyabb intelligenciahányadost mértek azoknál a gyerekeknél, akiknél otthon "elcsattantak pofonok", állítja Murray Straus, a New Hampshire Egyetem professzora, aki negyven éve kutatja a témát.
Straus szerint kutatása arra mutat rá, hogy ha a gyermekek helytelen viselkedését nem pofonnal vagy enyhe fizikai bántalmazással próbáljuk orvosolni, az segíthet abban, hogy a gyermekeknek magasabb intelligenciahányadosuk legyen szerte a világon. A pszichológusoknak, állítja a professzor, ideje lenne rádöbbenniük arra, hogy a szülőket "le kellene szoktatniuk" arról, hogy gyermekeiket pofonnal, kvázi erőszakkal neveljék. A szakértő amellett is kardoskodik, hogy Amerikában a pofon, a verés és bármilyen fizikai bántalmazás ellen meghozott törvényrendeletet kellene életbe léptetni.
A kutató reprezentatív kutatást végzett amerikai gyermekek között, 806 2-4 év közötti, illetve 704 5-9 év közti gyermekkel készíttetett IQ-teszteket, majd ezeket négy évvel később is megismételte. Arra jutott, hogy azoknak a gyerekeknek, akiket pofoztak vagy bármely más módon bántalmaztak, négy évvel később alacsonyabb IQ-juk volt, mint azoknak a társaiknak, akik nem részesültek ilyen bánásmódban: a "bántalmazott" 2-4 éves gyerekeknek négy évvel később átlagosan 5, az 5-9 éves gyerekeknek ugyanennyi idő múlva átlagosan 2,8 ponttal volt kevesebb IQ-ja. Minél többször bántalmaztak egy gyermeket, annál lassabban fejlődtek mentális képességei, nyilatkozta Straus.
Más országok nemzeti átlagos intelligenciahányadosát megvizsgálva a kutató azt állítja, ahol elfogadottabbnak számít a gyermekek bántalmazása, ott alacsonyabb az átlag-IQ - mindezt 32 ország témába vágó kutatásaiból összegezte. A verés krónikus stresszokozó tud lenni a fiatal gyermekek számára, mindez pedig megnövekedett poszttraumatikus stressz-hatásokban nyilvánul meg: többek között az ilyen fiatalok félnek attól, hogy milyen rossz dolgok történhetnek velük, könnyű megriasztani őket, mindezek pedig - mondja a kutató - alacsonyabb IQ-értékkel köthetőek ösze. Mindezek mellett jó hírnek számít az, hogy kimutatások szerint világszerte egyre kevesebb gyermeket nevelnek pofonokkal, ez pedig hosszú távon magasabb IQ-t eredményezhet.