Bolygó épül az űrben a szemünk láttára
Óriási anyagtömegek formálódnak az LRLL 31 csillag körül, adta hírül sajtónyilatkozatban a NASA. A Spitzer teleszkóp által közölt képekben az a furcsa, hogy míg a csillagok körül kialakuló törmelékgyűrűk több millió év alatt alakulnak ki, mi a Földről már öt hónap alatt is jelentős változásokat érzékelhettünk.
A csillagászok arról számoltak be, hogy a csillag körül húzódó törmelékgyűrűben hetek leforgása alatt alakult ki egy jelentős méretű anyagduzzanat, ami meglehetősen szokatlan jelenségnek számít - a csillagok körüli gyűrűkben ugyanis mindez a folyamat évmilliók alatt játszódik le. A kutatók spekulációi szerint mindezt egy kísérőbolygó vagy -csillag okozza, aminek gravitációs húzóereje torzítja el a gyűrűt ilyen módon.
James Muzerolle csillagász és társai az Astrophysical Journal Letters szaklapban publikálták felfedezésüket, elmondásuk szerint egyedi lehetőség mindez arra, hogy valós időben vizsgálhassuk meg, hogyan alakulnak ki a bolygók, illetve miként viselkedik ilyen egyedi helyzetben a csillagközi törmelék. Mindezt a csillagász akkor észlelte, amikor feltűnt, hogy a gyűrűből érkező infravörös fény intenzitása drámaian növekszik rövid idő alatt, akár még egy hetes távban is.
© NASA |
Egyelőre azt gyanítják, hogy a fény intenzitása amiatt növekszik, hogy a gyűrű megnövekedett anyagtömege egyre több fényt tükröz vissza, azt azonban még mindig nem tudjuk, hogy a kialakulást elősegítő bolygó vagy csillag hogyan kerülhetett be ilyen gyorsan az LRLL 31 pályájába - maga a csillag két-három millió éves és tőlünk ezer fényévnyire van, a Perseus csillagképben. Az IO9 hírportál tréfálkozva ugyan, de még azt is felvetette, hogy egy idegen civilizáció készít orbitális űrépítményt és vélhetően a legnagyobb kozmikus építkezést láthatjuk.