2009. szeptember. 11. 13:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 11. 13:08 Tech

Új Amerika: először kiolvasnák agyunkat, utána megadóztatnának

Közgazdaságtan és agykutatás ötvöződik a CalTech amerikai technológiai intézet egyik legutóbbi vizsgálatában. A Science szaklapban megjelent tanulmány lényege a következő: a kormány fMRI agyszkeneket készíthetne az állampolgárokról, hogy eldönthesse, az egyes emberek mit értékelnek igazán, és aszerint adóztatnák meg őket.


A kísérletet végző Antonio Rangel és csapata az úgynevezett freerider problémával foglalkozott, azzal a jelenséggel, amikor az emberek hazudnak arról, hogy mennyire fontosak számukra a közjó értékes elemei az egészségügyi szolgáltatásoktól kezdve egészen a közparkokig. A közgazdászok eddig úgy hitték, ez megoldhatatlan problémát jelent, Rangel viszont azt mondja: az fMRI fényt deríthet minderre.

A kísérletben részt vevő önkéntesek egyes csoportjainak "vásárolniuk kellett" a kutatóktól egy bizonyos összegért egy terméket, ami mindenkinek ugyanannyiba került, de mindenkinek teljesen más haszna volt belőle - majd az egyes embereket megkérték, hogy értékeljék a terméket, e döntési fázisban azonban agyukat fMRI-vel nézték meg. Ha volt egyezés döntésük és az fMRI által észlelt érték között, sokkal kevesebbet kellett adózniuk a termék után, mint ha eltérés volt, ezért mindenkinek érdekében állt az, hogy felfedjék igazi értékítéletüket.

Ha a kísérlet résztvevői igazat mondtak, az adóteher sosem múlta felül a hasznot, állította Ian Krajbich, a tanulmány egyik szerzője. A megfigyelések szerint minél együttműködőbbek az egyes  önkéntesek, annál pontosabb az fMRI által értékelhető jel is, és annál kisebb az esélye, hogy egy pontatlan mérés miatt nagyobb adót kelljen fizetniük a résztvevőknek. Rangel szerint a kísérlet megoldást jelent a freerider problémára, ugyanis mindenkinek a legnagyobb érdekében áll igazat mondani a gondolatolvasás miatt: miután elmondták a résztvevőknek a kísérlet pontos szabályait és hogy mi történik, ha hazudnak, az esetek 98 százalékában igazat mondtak.

Krajbich szerint mindez nem hazugság-, hanem értékvizsgálatnak számít, Rangel pedig azt állítja: mindenkinek szociális előnye származik egy ilyen jellegű kutatásból, ugyanis ezzel senkit sem bántunk, az embereket pedig könnyen rávehetjük arra, hogy árulják el az igazságot.

mesterséges intelligencia
hvg360 Lenthár Balázs 2025. április. 24. 20:00

Századfordulós bűnügyek – A postarablás, ami miatt 10 éven át röhögött mindenki a rendőrségen

1884 első napjaiban a pesti főposta épületének udvaráról eltűnt egy nagy értékű pénzesláda. Minden jel arra mutatott, hogy belső munkáról volt szó, a rendőrség mégis tehetetlen volt sokáig az ügyben, ami részben azért volt, mert a testület addigra használhatatlanná korrumpálódott, illetve azért, mert a bűnügy felderítéséhez szükséges szakértelemnek is híján volt. A népgúny hozzájárult viszont ahhoz, hogy a fővárosi rendőrség berkein belül komoly változás vette kezdetét, és létrejött egy európai összehasonlításban is az élvonalba pozicionálható testület. És menet közben a rablás tetteseit is kézre kerítette egy szemfüles detektív.