Kína megmutatta: összezúzhatnák Hollywoodot és a Szilícium-völgyet
Kínai hálózatelemzők az amerikai elektromos hálózatról beszerezhető nyilvános adatokból biztos módszert alkottak arra, hogy miként lehetne sötétségbe borítani az USA nyugati partját, írja a New Scientist. Az amerikai belbiztonsági hivatal (DHS) minderre annyit nyilatkozott: tisztában vannak hibáikkal, jövőre már New Yorkban tesztelnék új rendszerüket.
Jian-Wei Wang és kollégái a kínai Dalian Technológiai Egyetemen vizsgálták az amerikai nyugati part elektromos hálózatát - publikusan elérhető adatok segítségével azt vizsgálták, hogy a hálózat és az azokat alkotó kisebb alhálózatok mennyire terhelhetőek és milyen körülmények szükségesek a fennálló rendszer szabotálásához. Vizsgálatuk célja egy olyan tipikus, láncreakción alapuló jelenség volt, amely során egy alhálózatban fellépő nagyobb áramkimaradás átterjedhet egy szomszédos alhálózatba.
A kutatók azt próbálták kideríteni, hol vannak ilyenkor a hálózat gyenge pontjai. A józan ész azt diktálja, hogy a legnagyobb terhelésű hálózatokat kell kiiktatni, a belőlük felszabaduló energia ugyanis átterjedne a kisebb terhelésű alhálózatokba, ahol szintén áramkimaradást lehetne ilyen módon okozni. A csoport meglepetésére bizonyos terhelési feltételek mellett ha egy kisebb terhelésű alhálózatot sikerül kiiktatni, sokkal nagyobb részét lehet lebénítani az elektromos hálózatnak. A láncreakciós jelenségtől óvakodnia kellene a hálózat üzemeltetőinek, állítja Wang.
A jelentést vizsgáló belbiztonsági hivatal sajtóképviselője, John Verrico azt nyilatkozta: az ellenintézkedéseken már dolgoznak, mérnökeik egy olyan szupravezetős technológián dolgoznak, ami útját tudná szabni a láncreakciónak, ezt pedig már jövőre tesztelhetnék New Yorkban.