Mitől különleges a 09/09/09?
Technikailag nem megdöbbentő 2009 kilencedik hónapjának kilencedik napja, az ehhez kötődő babonás meggyőződések annál inkább. A Twitteren az ötödik leggyakoribb kulcsszó a "Why 09", Amerika a számok szimmetriájának erejét lovagolja meg, Kína szerencsésnek tartja ezt a dátumot, a japánok rettegnek - írja a LiveScience.
Nem csupán jól néz ki a 9/9/9 számsorral jelölt dátum, meglepő ereje is van, figyelhető meg a nyugati kultúrkörben - a Floridában csak a mai napra érvényes 99 dollár 99 centért igénybevehető esketéstől a különféle cégek engedményakcióin keresztül Shane Acker mától (egyelőre csak Amerikában) megtekinthető, apokalipszisről szóló filmjéig, ami egyszerűen csak a "9" címet viseli.
Az ésszerű tudomány határain kívül működő numerológusok, a számok kutatói úgy hiszik, az egyes számjegyekhez különféle jelentések, rezgések, tulajdonságok köthetőek, ezeknek kombinációi pedig érezhető hatást gyakorolnak életünkre - a kilences számhoz a megbocsátás erényét, a könyörületet, a sikert kötik, a negatív tulajdonságok közül pedig az arroganciát és a önelégültséget. Az i. e. 6. században Pitagorasz foglalkozott kimerítően a számokkal, a kilencnek pedig különleges erőt tulajdonított, ugyanis ha a kilencet megszorozzuk egy legalább egy-, legfeljebb négy számjegyű számmal, a kapott szám számjegyeinek összege kilenc lesz. (Mindemellett a mai nap az év 252. napja, a három számjegy összege pedig szintén kilenc. Csak szóltunk.)
Eltérően vélekednek a kilenc szerepéről az egyes ázsiai országok - a kínai kultúrában a kilenc a második legszerencsésebb szám (a legjobb a nyolcas), amelynek hangalakja is a gazdagság szóhoz hasonlít. A feljegyzések szerint az ősi kínai dinasztiák díszruháiban, építészetében egyaránt megjelent a kilences szám. Ettől gyökeresen eltérő a japán hiedelemvilágban a kilences szám szerepe, a hangalakja ugyanis a szenvedéséhez hasonlít (a négy szintén szerencsétlen szám, kiejtett formája ugyanis hasonlóan hangzik a halálhoz) - és ahogyan az euramerikai kultúrkörben sokan elkerüljük a tizenhármas számmal jelzett szobákat és emeleteket, a japánok ugyanígy viseltetnek a kilences iránt.