2009. szeptember. 01. 11:42 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 01. 11:20 Tech

30 másodperces kezeléssel gyógyítható a rák

Vesetumorokba injekciózott nanocsöveket melegítettek 30 másodpercig lézerekkel a Wake Forest Egyetem kutatói. Az egereken végzett kísérletek eredményeként az állatok 80 százalékában maradéktalanul eltűntek a tumorok. Mindemellett egy másik igen eredményes kísérletet is magukénak tudhatnak rákkutató orvosok, írja az IO9.


A kutatók az egerek vesetumorjaiba helyeztek egymásba ágyazott nanocsöveket, majd ezeket egy 3 wattos lézerrel melegítettek 30 másodpercig. Azok az egerek, amelyek nem kaptak semmilyen kezelést, 30 napon belül kimúltak - hasonlóan jártak azon állatok is, amelyek csak a nanocsöves vagy csak a lézeres kezelést kapták meg. Azok viszont, amelyek megkapták mind a nanocsöveket, mind pedig a lézeres beavatkozást is, annál tovább éltek, minél több nanocsövet helyeztek el bennük - ezzel egyenes arányban annál kevésbé regenerálódtak bennük újra a tumorok. A legtöbb nanocsövet kapott egerek 80 százalékban a tumorok maradéktalanul eltűntek. A kísérletet végző orvosok szerint mikroszkóppal meg lehetett figyelni, miként csökken a tumorok mérete - a meggyógyult állatok súlya és egészségi állapota pedig 9 hónappal a kísérlet után is teljességgel kielégítő.

Bátorítónak tűnik egy másik kutatás is - nanorészecskék segítségével a Lankenau Orvosi Intézet és az MIT kutatói gyógyítottak petefészekrákot. A kutatók a hasüregben helyeztek el nanorészecskéket (itt kezd el először szétterjedni a petefészekrák), amik genetikailag módosított diftériabacilusokat engedtek szabadjára - ezek csak a petefészekre voltak hatással, maga a diftériaméreg pedig semlegesítette a sejtek fehérjegyártó képességét. A megoldás a híradások szerint gyakorlatilag ugyanolyan hatásos, mint a kemoterápia - csak mellékhatások nélkül, írja a Nanowerk. Mindezt 18-24 hónapon belül embereken is tesztelhetik - a technológiával pedig agy-, tüdő- és májrákot is lehetne kezelni.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.