Szóval kezdődik a suli, mind több a munka, ráadásul egyre korábban...
Szóval kezdődik a suli, mind több a munka, ráadásul egyre korábban sötétedik. Mindegy, a karácsonyt is szeretjük, mindjárt itt van... :)
De lássuk, mi is történt a nyáron, egészen pontosan melyik a 20 legnépszerűbb olyan ingyenes szoftver, amelyeket az elmúlt hónapokban bemutattunk. Itt most csak rövidke összefoglalót adunk mindegyikről, bővebb leírást, további képeket és persze a letöltéshez szükséges linkeket mindegyikhez megtalálják olvasóink az eredeti cikkekben.
Jó csemegézést az utolsó nyári napra!
1. Foto-Mosaik-Edda
A Foto-Mosaik-Edda segítségével néhány mozdulattal készíthetünk látványos, akár óriás méretű fotómozaikot is kedvenc családi fotóinkból. A sok apró fotóból összeálló kép kinyomtatva rendkívül látványos szobadísz lehet a falon.
Cikk a programról és letöltési link >>>
2. WallPapa
Ha gyakran ununk rá háttérképeinkre, és nem szeretnénk azokat minden alkalommal manuálisan cserélgetni, érdemes rábízni e ténykedést egy olyan szoftverre, amely megadott időközönként megteszi ezt helyettünk. A WallPapa éppen ilyen, sőt a cikkben további hasonló alkalmazásokat is találnak még.
Cikk a programról és letöltési link >>>
3. CopyPasteTool
Ezzel a programmal felturbózhatjuk a Windows Ctrl + C és Ctrl + V kombinációinak működését. Valahányszor megnyomjuk a Ctrl + C kombinációt egy szövegrész másolásához, a program eltárolja a másolt szöveget, mindenféle külön jelzés nélkül.
Ha megnyomjuk a Ctrl + V billentyűket, a Windowsban eddig megszokott módon beilleszthetjük az utoljára másolt szöveget a vágólapról. Ám ha nyomva tartjuk a Ctrl billentyűt, és újra megnyomjuk a V gombot, a beillesztés helyén megjelenik az utolsó előtti másolt szövegrész. Ha újra V-t nyomunk, az eggyel korábbi szövegre cserélődik a beillesztett rész és így tovább.
Cikk a programról és letöltési link >>>
4. GMail Notifier
A Windows 7 megújult Tálcája új lehetőségeket kínál, hogy minél egyszerűben elérhessük az alkalmazások fontos funkcióit. A GMail Notifier segítségével egyszerűen hozzáférhetünk a GMail lehetőségeihez (új levél írása stb.), és természetesen a beérkezett levelek listáját is egyetlen kattintással elérhetjük vele a Tálcáról.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/eac325ef-72d8-4f03-947a-d950f4b22536.jpg)
Ráadásul figyelmeztetést is kérhetünk a bejövő levelekről, rövid idézettel (meghatározhatjuk, milyen időközönként nézzen utána a program az új leveleknek).
Cikk a programról és letöltési link >>>
5. PicPick
A PicPick elsősorban a képernyőképek kényelmes és gyors elkészítését teszi lehetővé. Menthetünk vágólapra, fájlba (PNG, JPG, BMP, GIF formátumban), rögzíthetjük a kurzor pozícióját is, ha kell, és persze szabadon választhatunk a fotózandó területek között (aktív ablak, ablakkezelő, kijelölt rész, szabadkézi kijelölés, meghatározott méretű terület stb.). Természetesen mindenhez rendelhetünk tetszőleges billentyűkombinációt is.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/18ce8d6b-87b8-4ea1-b2aa-0261b00ef743.jpg)
Ezek persze az alapból elvárható funkciók egy ilyen program esetében, de a PicPick ennél még többet is nyújt. Van például nagyító, pixelvonalzó, szögmérő, koordinátaolvasó benne, de a ceruza segítségével akár rajzolhatunk is a képernyőre a fotózás előtt.
Cikk a programról és letöltési link >>>
6. DeskPins
A DeskPins-től egyetlen új lehetőséget kapunk, az viszont meglehetősen hasznos lehet, például ha szeretnénk néhány alkalmazást - például a Windows Számológépét - állandóan a kezünk ügyében tartani, mivel mondjuk a Wordben dolgozva néha számolnunk is kell.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/53420bdd-a1d1-4c4a-828c-7d788997d640.jpg)
A program olyan, mint valami digitális rajzszög: a kívánt program ablakát egyetlen mozdulattal „kitűzhetjük” a Windows Asztalára, így az állandóan a többi alkalmazás ablaka fölött fog lebegni.
Cikk a programról és letöltési link >>>
7. WinMend Folder Hidden
Ha szeretnénk néhány fájlt vagy mappát elrejteni a Windowsban a kíváncsi szemek elől, egyszerűen megtehetjük, ezzel az apró segédprogrammal. A rejtett állományokat és könyvtárakat természetesen sem az Intézőből, sem parancssorból, sem a különféle fájlkezelőkből (például Total Commander) nem lehet látni, így szinte tökéletes biztonságban tudhatjuk a benne tárolt adatokat (kivéve persze, ha elfelejtkezünk a meglétükről, és egy újratelepítés előtt nem készítünk backupot róluk).
Cikk a programról és letöltési link >>>
8. JPEG to PDF
A JPEG to PDF könnyen kezelhető, telepítés nélkül is használható program, amelynek a segítségével pillanatok alatt készíthetünk több JPEG fájlból egy PDF dokumentumot, vagy éppen minden egyes JPG képből egy PDF fájlt.
Cikk a programról és letöltési link >>>
9. pulpTunes
A pulpTunes remek lehetősége az iTunest használóknak, hogy ne kelljen a több gigabájtos gyűjteményt sehová se felmásolni, hanem egyszerűen megoszthassák azt az interneten keresztül, majd elérjék a munkahelyen, barátoknál vagy akár lakáson belül a másik gépen.
Cikk a programról és letöltési link >>>
10. Game Booster
A Game Booster nevű ingyenes kis szoftver állítólag felgyorsítja játékaink futtatását –kipróbáltuk, valóban ilyen jó hatással van-e a játékokra...
Cikk a programról és letöltési link >>>
11. Tab Timer
A Tab Timer haszna - a számtalan remek To-do szoftver mellett - részben megkérdőjelezhető, mégis sok esetben jól jöhet. A pillanatok alatt telepíthető kis Firefox plug-in nem aktuális elintézni valóinkra hívja fel a figyelmet, hanem a megadott napon és időpontban megnyitja a kívánt weboldalt a böngészőben, egy új lapon.
Cikk a programról és letöltési link >>>
12. Liberkey
A Liberkey valójában nem is egy program, hanem egy komplett gyűjtemény. Közel 200, telepítés nélkül futtatható szoftvert használhatunk a segítségével. A telepítés nélkül futtatható alkalmazások első nagy előnye, hogy viszonylag megkímélik a rendszerünket.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/9c6976f7-9b82-4ddc-9948-6dfd24c76f32.jpg)
Nem szemetelik (annyira) tele a Registryt, és nem kell húznunk az időt a használatbavételük előtt még egy telepítő program futtatásával is. További előny, hogy ezeket az alkalmazásokat magunkkal vihetjük mondjuk egy USB memóriakulcson , és bárhol csatlakoztatjuk eszközünket egy windowsos géphez, a megszokott, megkedvelt alkalmazásainkat használhatjuk, közvetlenül a memóriakulcsról.
Cikk a programról és letöltési link >>>
13. GFI Backup
A GFI Backup különlegessége abban rejlik, hogy nem pusztán a mentendő mappákat és fájlokat jelölhetjük ki benne a biztonsági mentés összeállításakor, hanem számos egyéb dolgot is. Így például akár Registry bejegyzéseket is megadhatunk, és az Outlook Express teljes levelezését, címjegyzékét stb. is menthetjük, egyetlen kattintással.
Cikk a programról és letöltési link >>>
14. TubeMaster Plus
E nagyszerű alkalmazással kényelmesen és gyorsan tudunk letölteni videókat a legnépszerűbb megosztókról. Nemcsak Windowson, hanem Linuxon is futtatható, sőt készül már az OS X-es verzió is. A TubeMaster a letöltés mellett a letöltött fájlok konvertálásában is segít. A videókat egy kattintással alakíthatjuk át AVI, MP4 vagy FLV formátumra, vagy ha csak a hangra van szükségünk, akkor MP3-ba.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/cdf22885-4e56-4db4-8d33-59c33c1ac495.jpg)
A program számos előre definiált sablont is tartalmaz (Creative Zen, mobiltelefonok, Palm, iPod, DVD, XBox 360 stb.), így nem kell vacakolnunk a beállításokkal.
Cikk a programról és letöltési link >>>
15. TClock
Íme egy program, amelynek a segítségével az óra cseréje és a Start gomb átszabása egyaránt gyerekjáték, ráadásul még extra funkciókhoz is jutunk vele.
Cikk a programról és letöltési link >>>
16. Miro 2.5
A Miro az egyik legkényelmesebben használható online TV és videoletöltő alkalmazás, amely Windowson, OS X-en és Linuxon egyaránt használható. Aki pedig szeret begyűjteni videókat a YouTube-ról, az mostantól még egyszerűbben töltheti le azokat offline használatra. A zene szerelmeseinek is praktikus eszköz, hiszen rajta keresztül számos - legális - zenei torrent letöltést érhetünk el.
Cikk a programról és letöltési link >>>
17. ImgBurn
Bár elmarad a Nero kereskedelmi változatának bőséges kínálatától, hiszen ott az író szoftver mellett temérdek egyéb multimédia alkalmazást is kapunk (a borítónyomtatótól a DVD-menü készítőig), ám ha csak egy testre szabható és megbízhatóan dolgozó, kis méretű DVD-író alkalmazásra van szükségünk, az ImgBurn az egyik legjobb választás.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/c4ba5b58-cecf-48e3-ae9a-3233719d125b.jpg)
Mindent tud, amire csak szükségünk lehet: ISO képfájlok felírása vagy készítése, fájlok lemezre írása, audio CD-k készítése (szinte bármelyik népszerű hangfájlformátumból). Ismeri és írja az összes CD és DVD formátumot, illetve a népszerű lemezképfájl formátumokat is (IN, CUE, DI, DVD, GI, IMG, ISO, MDS, NRG stb.), sőt a Blu-ray-t is támogatja.
Cikk a programról és letöltési link >>>
18. Rainmeter
Előre kell bocsátanunk, hogy a Rainmeter, amely éppen mostanság érte el az 1.0-s verziószámot, nem igazán a kezdőknek lesz jó választás. Bár a készítők igyekeznek folyamatosan egyszerűsíteni a konfigurálását, azért még mindig nem ússzuk meg a temérdek INI fájl szerkesztését a Jegyzettömbben.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/b840d885-574b-4c25-a0a5-b68e918df057.jpg)
Viszont ha egyszer sikerült átlátnunk a témák és a modulok felépítését, egy tökéletesen testre szabott és látványos felületet kapunk, amelyen azután az újonnan beérkezett levelektől a friss híreken át, egészen a fontos rendszeradatokig mindent könnyedén átlátunk és elérünk.
Cikk a programról és letöltési link >>>
19. SuperF4
A SuperF4 a szoftvervilág igazi nindzsája. Csendben és könyörtelenül gyilkolja meg az éppen futó, vagy lefagyott alkalmazásokat. A használata nagyon egyszerű: a Windows + F4 billentyűkombináció megnyomásával egy kalózzászlókról ismerős halálfej szimbólum jelenik meg a hagyományos egérkurzor helyett. Ezt kell a likvidálni kívánt alkalmazás ablaka fölé mozgatni, majd megnyomni az egér bal gombját.
Cikk a programról és letöltési link >>>
20. Partition Wizard Home
A Partition Wizard Home változata ingyen tölthető le a készítők oldaláról, és mindent tud, amire csak szükségünk lehet a merevlemezek utólagos felosztásához. Többek között magát a rendszerpartíciót is hajlandó újraosztani (természetesen a szabad hely függvényében), így ha esetleg a C: meghajtóból szeretnénk lecsípni, vagy éppen ahhoz szeretnénk hozzátenni, az sem jelent számára gondot, sőt ennél jóval többre is képes!
Cikk a programról és letöltési link >>>
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)