Nincs vész: melegszik a tenger, több a plankton
Lehetetlen megjósolni, hogy a klímaváltozás milyen módon és milyen gyorsan változtatja meg a tengerek élővilágát. Az Észak-Karolinai Egyetem kutatói most azt állítják: megfigyeltek egy jelenséget, ami alapot adhat az elkövetkező évek vizsgálatainak - írja a New Scientist.
Az Észak-Karolinai Egyetem laborjaiban Mary O'Connor és kollégái figyeltek fel arra, hogy a planktonok megjósolhatóan reagálnak az óceán hőmérsékletének emelkedésére. A csoport négy liternyi, planktonokat tartalmazó tengervizet melegített fel, a folyamat közben pedig arra figyeltek fel, hogy a hőmérséklet növekedésével arányosan növekedett a fitoplanktonok száma. (Fitoplanktonnak nevezzük a vízfelszín közelében élő, fotoszintetizálni képes élőlényeket, például a zöld algákat vagy a kovamoszatokat.)
Még gyorsabban növekedett a zooplanktonok, azaz a többi planktonnal - többek között a fitoplanktonokkal - táplálkozó kis egysejtű állatok és többsejtűek mennyisége, ebből pedig következik a tengeri biomassza csökkenése. O'Connor szerint emiatt nem kellene egyelőre aggódnunk, ha arra gondolunk: a nagyobb mennyiségű zooplankton egyúttal azt jelenti: több élelem jut a halaknak is. Mindezt a folyamatot azonban nem tudjuk rávetíteni a tápláléklánc egészére, ha pedig limitált mennyiségű tápanyagról beszélünk az óceánokban, akkor a tápláléklánc akár össze is zuhanhat, olvasható mindez a PLoS Biology új számában.