Folyékony fa lesz a jövő műanyagja
Akár még fel is válthatja a Fraunhofer Kémiai Technológiai Intézet (ICT) új találmánya a műanyagot, olvasható a Deutsche Welle oldalán. Az Arboform nevű anyag gyakorlatilag folyékony fa, újrafeldolgozható, valamint sokkal kevesebb mérgező anyag található meg benne.
Norbert Eisenreich, a Fraunhofer ICT főkutatója olyan mesterséges anyaggal rukkolt elő az intézet laboratóriumában, amellyel akár fel is válthatjuk a műanyagot. Az Arboform nevű, folyékony faként is felfogható anyag fő alapanyaga a fapép-alapú lignin, a föld második leggyakoribb szerves polimere a cellulóz után - ehhez pedig számos anyagot kevernek, ennek eredménye pedig egy olyan műanyagpótlék, ami nem szennyezi a környezetet.
A papírgyártás során nincsen szükség a ligninre, így a felhalmozódó anyagot természetes fa-, len- vagy kenderrostokkal, valamint a vihaszhoz hasonló természetes adalékanyagokkal kombinálják, így jön létre egy tetszőleges módon olvasztható, alakítható műanyaggranulátum, ami akár úgy is kinézhet, mint a nagyon megcsiszolt fa.
Hasonló bioműanyagból már készítettek autóalkatrészek és más, hosszú élettartamú anyagokat, háztartási használatra viszont azért nem készültek ilyenek, mert a gyártás során túl sok kéntartalmú anyagot használtak fel. A Fraunhofer kutatói az Arboformban a kéntartalmat 90 százalékkal tudták visszaszorítani, maga az anyag pedig teljes biztonsággal újrafeldolgozható, anyagminősége feldolgozás után sem változik.