Miért nem felejtünk el biciklizni? Megvan a megoldás!
Holland, brit és amerikai kutatók neurológiai vizsgálatok során rábukkantak annak a magyarázatára, hogyan emlékszünk olyan mozgássorokra, amelyek bizonyos képességekhez szükségesek.
A Physorg természettudományokkal foglalkozó weboldal a Nature Neuroscience szaklap e havi számában megjelent kutatási anyagára hivatkozva azt írja: a kutatók olyan kulcsfontosságú idegsejteket azonosítottak az agyban, amely a motoros képességekhez – biciklizés, síelés, vagy akár evőpálcikák használata - köthető emlékek kialakulásáért felelősek.
Amikor valaki megtanul egy új mozgássort, például megtanul biciklizni, a kisagy működésére van szükség, hogy rögzüljön az új minta.
A kutatásban Aberdeen, Rotterdam, London, Turin és New York egyetemei vettek részt. A vizsgálatok során felfedeztek egy különleges idegsejtet, amelyet molekuláris szintű köztes idegsejtnek (molecular layer interneuron) neveztek el. Ezek a sejtek vezérlik a kisagyból kilépő elektromos jeleket, s úgy alakítják át azokat, hogy memória formájában bevésődjenek az agy más területein.
„Arra kerestük a választ, hogy az emlékeket hogyan kódolja az agy” – magyarázta Dr. Peer Wulff, aki az aberdeeni egyetem kutatójaként vett részt a kutatásban, kollégájával, az egyetem orvosi karának munkatársával, Bill Wisden professzorral. „Az újonnan felfedezett sejtek összerendezik a kisagyból kilépő jeleket, s olyan kóddá alakítják, amelynek segítségével rögzíthetőek az újonnan tanult motoros képességek.”
A kutatási eredmények komolyabb előrelépést eredményezhetnek a művégtagok fejlesztése során, amelyek a jövőben képesek lehetnek szimulálni a normál agyi működést. Ez elsősorban olyan páciensek számára jelenthet segítséget, akik különböző agyi eseményeken estek át, például stroke-juk, agyvérzésük volt, esetleg szklerózis multiplexben szenvednek.
„Az agyi működés és az agy információ-feldolgozó mechanizmusainak alaposabb megértésével segíthetünk azokon a betegeken, akiknek egyáltalán nem, vagy hibásan működnek bizonyos agyi funkciói, különböző betegségek eredményeként” – tette hozzá Dr. Wulff.