Az emberi test is világít, bizonyították be japán tudósok
Az ugyan ismert tény, hogy sok élőlény bocsát ki magából elenyésző mennyiségű fényt a bennük lezajló kémiai reakciók hatására, de japán kutatók most tudták először rögzíteni az emberi test hasonló mechanizmusait. Bejelentésük szerint minden ember világít, csak szemünk nem elég érzékeny ahhoz, hogy lássuk mindezt, írják a PLoS ONE tudományos oldalon publikált tanulmányukban.
Az emberi szervezetben is létezik a biolumineszcencia jelensége, azaz számos gombafajhoz, szivacshoz, korallhoz, rákhoz vagy rovarhoz hasonlóan a mi szervezetünkben is olyan anyagcsere-folyamatok játszódnak le, amelyek hatására fényt bocsátuk ki magunkból.
Így világítunk napközben: C-től G-ig 10 óra 10 perctől három óránként láthatjuk a japánok fényét © PLoS ONE |
A testünk által kibocsátott fény intenzitása körülbelül ezerszer gyengébb annál, hogy láthatnánk, állítja Maszaki Kobajasi és Daiszuke Kikucsi, a Tohoku Technológiai Intézet két kutatója. Az emberi szervezet ultragyenge fotonkibocsátását egy nagyon érzékeny kamerával rögzítették, vizsgálataik szerint az emberi szervezet ritmikusan, 24 órás ciklusokban bocsát ki fényt: a legvilágosabbak délután, a legsötétebbek este vagyunk, a legintenzívebb fény pedig homlokunk, nyakunk és arcunk környékéről érkezik.
A kutatók összevetették a fényképeket az ugyanazon önkéntesekről készített hőképekkel is, a felvételek pedig nem esnek egybe. A kutatók véleménye szerint olyan kevés fényt bocsátunk ki, hogy valószínűen mindez nem játszik semmilyen szerepet az evolúciós folyamatban - intenzívebb fény esetén vélhetően ha nem világítanánk, partnereket tudnánk magunkhoz vonzani.