2009. július. 15. 17:43 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 15. 17:58 Tech

Nyomkövetőkkel figyelik a szemét útját

Több ezer háztartási szemetet szerelnek fel amerikai kutatók mobil nyomkövetőkkel, amelyek révén a hulladék többnyire ismeretlen útjáról szeretnének bővebb információkat kapni.

Kezdetben háromezer, önkéntesek által felajánlott New York-i, Seattle-i és londoni háztartási szemétre kerülnek a mobiltelefonok technológiáját használó parányi készülékek. A kutatók szerint a jeladókból érkező adatok alapján feltérképezhetik a szemét útját, illetve megtudhatják, hogy megfelelő volt-e az ártalmatlanítás vagy az újrafelhasználás.

Manapság a hulladékkezelés csaknem egy láthatatlan, követhetetlen rendszert képez - mondta el a BBC-nek Assaf Biderman, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) hulladékkövető csapatának vezetője. Az emberek többsége a kukába dobással teljesen megfeledkezik a szemétről, miközben egy részét elégetik, egy részét elföldelik, egy részét pedig külföldre szállítják - tette hozzá.

A szemét jelölésével remélhetőleg átláthatóbbá válik azoknak a hulladékoknak a kezelése, amelyek általában nem bomlanak le maguktól, és az újbóli hasznosulás helyett gyakran csak a környezetet szennyezik. Az MIT kutatói által kifejlesztett kisméretű mobil szenzor bármilyen szeméthez könnyen hozzáerősíthető, amelyet egy műgyanta borítású tokkal védenek, és bárhová is kerüljön a világban, a koordinátákat tartalmazó információkat folyamatosan küldi a központnak.

A tudósok szerint az olcsó technológiának köszönhetően a jövőben talán mindenre lehetne nyomkövetőt tenni. A szemét útjának ismeretében pedig a fogyasztók is meggondolnák, hogy mit dobnak ki a kukába. A MIT kutatói korábban a mobiltelefonjelek elemzésével figyelték meg Rómában és Koppenhágában az emberek mozgását, illetve Barack Obama beiktatási ceremóniáján is hasonló módszerrel követték a tömeg mozgását.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.