Több milliárd új IP-cím kezdte meg működését
Üzembe állt Európa legnagyobb új generációs hálózata, amely a jövőben natív módon támogatja az IPv6 internet protokollt. Az IPv6 szinte végtelen számú új IP-cím létrehozását teszi lehetővé, kiegészítve a jelenlegi publikus hálózat, az IPv4 képességeit.
A legtöbb számítógép publikus IP-címekkel azonosítva éri el az internet hálózatát, melyet az IANA (Internet Assigned Numbers Authority) kezel és oszt ki tartományonként. Az IPv4 egy négytagú számkombináció, ahol mindegyik szám 0-255 közötti érték lehet, tehát az elméleti maximum 4,294 milliárd cím lehet.
Manapság, amikor már 1,5 milliárd ember internetezik, s a legtöbb embernek a mobiltelefonja, az otthoni számítógépe, sőt néha akár a háztartási gépei is internetre csatlakozhat, a 4,2 milliárd túl kevés. A szűkösséget alhálózatok létrehozásával kerülték meg eddig a rendszergazdák, tehát egy több gépes, például irodai, iskolai vagy otthoni hálózat kifelé egyetlen publikus IP-címet használ, s a belső hálózaton minden eszköz egy saját belső címet kap. E megoldás ellenére ma már az IPv4-es IP-címek kétharmada kiosztásra került. Az IPv6 viszont ennél sokkal inkább jövőbe tekintő megoldást jelent, ugyanis alkalmazásával akár minden porszemnek külön IP-címe lehetne egy sivatagban is.
Az IPv6-os technológiák és szolgáltatások előremozdítására ráadásul olyan jelentős politikai erők is hatást gyakorolnak, mint az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma, vagy az Európai Unió. Az IPv6-ra való átállás mára vezető témává vált a szakmai csúcsszervezetek, mint például a RIPE (Európai IP hálózatok) vagy az Észak-Amerikai Hálózati Operátorok (NANOG) találkozóin is.
"Az IPv6 képességek befogadásával hálózataink tovább lépnek, s közelebb kerülünk az iparági elemzők jóslataihoz is” – magyarázta Matthew Finnie, az Interoute informatikai és technológiai vezetője. „Becslések szerint 2011-re az internethasználat növekedése miatt az IPv4 véglegesen eléri korlátait. A natív IPv6 hálózatokba való befektetés iránt az Interoute teljességgel elkötelezett, hiszen szeretnénk a továbbiakban is biztosítani ügyfeleinknek a legfejlettebb szolgáltatásokat Európa legfejlettebb hálózatán".
Ez a technológiai ugrás megsokszorozza az elérhető címeket, a jövőben 1028 nagyságrendű IP-cím variáció létezik majd (körülbelül 79 kvadrillió, azaz 79,228,162,514,264,337,593,543,950,336), ami szinte gyakorlatilag végtelennek tekinthető. A több és komplexebb IP-cím nagyobb biztonságot és számos mobilitási előnyt biztosít majd az internet felhasználók számára. Az IPv6 szabvány már jó ideje rendelkezésre áll, de az átállás lassan halad mindenhol, mert komoly újratervezést igényel a hálózatoknál, illetve rendszer és eszközfejlesztési vonzata is van.
Az IPv6 a vállalatok számára lehetővé teszi, hogy olyan új IP alapú szolgáltatásokat indítsanak a saját hálózatukon belül, ami helytől függetlenül, publikus IP-címmel teszi lehetővé a kommunikációt számítógépek, PDA-k, mobiltelefonok vagy GPS-eszközök között.