2006. február. 14. 13:04 MTI Utolsó frissítés: 2006. február. 14. 23:32 Itthon

Milyen mértékben azonosít egy IP-cím egy felhasználót?

Tartozhat IP-cím internetszolgáltatóhoz és jelölhet végfelhasználót egyszerre - mutatott rá Martos Balázs, az Internetszolgáltatók Tanácsának elnökségi tagja, a politikai pártok hackelés-vádjai kapcsán. Az MSZP tájékoztatása szerint hétfőn a Fidesz számítógépes szerveréről behatoltak a szocialista párt választási anyagaiba.

© MARABU
Az MSZP hétfőn azt közölte, hogy számítógépüket a Fidesz szerveiről feltörték és onnan kampányanyagokat vittek el. Az ellenzéki párt szerint ugyanakkor az MSZP is többször töltött le anyagokat a Fidesz szerveréről.

Martos Balázs rámutat: az internet világában IP (Internet protocol) címek alapján azonosíthatók a világhálóra csatlakozó számítógépek. Az IP-címeket legfelsőbb szinten az Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) nevű világszervezet kezeli, amely az azonosítók egy részét, azaz egy IP-tartományt a szervezet európai megfelelőjének, a Réseaux IP Européens (RIPE) rendelkezésére bocsátja.

A magyarországi internetszolgáltatók közvetlen a RIPE-tól, vagy közvetetten más internetszolgáltatóktól igényelnek IP-cím tartományokat, amelyekből aztán a szolgáltatók előfizetői kaphatnak azonosítókat igényük szerint - magyarázta a szakember. Martos szerint mindez alapján a vitatott IP-cím tartozhat egy szolgáltatóhoz és egy végfelhasználóhoz egy időben. Példaként említette a telefonszámokat, amely előfizetőhöz és szolgáltatóhoz egyaránt "hozzárendelhető".

Az IP-címek listája az ICANN és a RIPE szervezet honlapjain könnyen lekereshető, de legtöbbször csupán az internetszolgáltatók nevét dobja ki a program. Esetenként előfordulhat az is, hogy a végfelhasználót is megnevezi a rendszer, ám ez már a szolgáltatók és előfizetőik megállapodásától függ.

Lehet tovább nyomozni az internetszolgáltatók honlapjain is, többen ugyanis a RIPE-hoz hasonlóan működtetnek keresőprogramot és felfedik az azonosítóhoz tartozó számítógép-tulajdonos kilétét. Az IP-címekhez ugyanakkor nem feltétlen csupán egy számítógép tartozik, mint ahogy ez korábban jellemző volt. Az adatbiztonságot szolgáló, úgynevezett tűzfalszerverek bevezetése óta az ezeket a szervereket jelölő IP-címek alá több számítógép is felsorakozhat.

Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy egy számítógéphez több felhasználó tartozhat. A jelszavas informatikai rendszerekben egy számítógépen más-más profil, azaz személyes beállítás alapján indíthatók el különböző programok.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.